14 års samarbejde slutter her til nytår, når byggemarkeds-kæden Råd & Dåd flytter produktionen af alle sine tilbudsaviser fra Ellermann til Uncle Grey, der hele tiden har stået for produktionen af kædens reklamefilm.
Fordelingen af budgettet har bølget lidt frem og tilbage. Oprindeligt lå hovedparten hos Ellermann. Så blev alle aviserne flyttet over til Ellermann, og nu bliver alle aviserne så flyttet til Uncle.
Råd & Dåd har hørt til de større kunder hos Ellermann og tabet har kunden har kostet netto 5 stillinger ud af bureauets 32 medarbejdere.
– Vi har samtidig gjort det, at vi har oprustet vores salgs-styrke, og det har da heldigvis allerede givet resultat i form af, at vi kan skrive Støvsugerbanden på kundelisten, siger Per Ellermann,
Bureauets hovedkunde er supermarkedskæden Spar. fin