Over 70.000 nye kunder til Natur Energi og flere kunder til mobilselskaberne M1 og Fullrate, end de må udtale sig om.
Field marketing-bureauet AM har tilsyneladende fundet formlen til at skaffe kunder, og det har gjort AM til et af Danmarks største field marketing-bureauer anno 2014.
Bureauet har i dag 62 fuldtidsmedarbejdere fordelt på syv kontorer, og der har været overskud i virksomheden fra dag ét. Det foreløbige regnskab for 2013 er ingen undtagelse. Her forventer AM et overskud på omkring fem millioner kroner før skat.
– Noget af det gode ved field marketing er, at tallene ikke lyver. Vores kunder betaler kun for de underskrevne kundekontrakter, vi leverer til dem – og det er virkelig en fordel i en tid, hvor ROI betyder mere og mere for de fleste virksomheder, siger Anders Torp, direktør i AM.
Blakket ry en bonus
Field marketing-branchen har gennem tiderne haft en del at slås med. Senest da DR’s Kontant satte fokus på, hvordan et af bureauerne i branchen bruger tvivlsomme metoder til at skaffe kunder for en energivirksomhed. Tidligere har aggressive tele-abonnementssælgere på S-togsstationer også været med til at give branchen et blakket ry.
– Det er ikke noget, som har skadet vores forretning. Tværtimod. Det har gjort kunderne mere bevidste om, hvordan deres leverandører repræsenterer dem, og derfor søger de mod de seriøse bureauer, siger Anders Torp og fortsætter: ”Vi gør meget ud af at uddanne vores medarbejdere, så de ved, hvad de taler om, når de repræsenterer vores kunder. Vi har vores eget uddannelsesprogram, hvor medarbejderne lærer, hvordan de skal møde folk. De skal ville sælge, men de skal ikke ville sælge så meget, at de oversælger vores kunders produkter, hvilket alligevel altid resulterer i, at salget annulleres, fordi kunden fortryder, siger han.
Venteliste i udlandet
AM har i dag field marketing-opgaver i hele landet, og nu retter bureauet blikket mod udlandet.
– Vi har allerede opgaver, som ligger og venter på os i udlandet. Så nu handler det om at gøre organisationen klar til udenlandsk vækst. Vi håber at kunne åbne de første kontorer i Sverige og Tyskland det kommende år, siger Anders Torp, som forventer, at AM vil være små 100 ansatte omkring sommer.
AM arbejder blandt andet for Fullrate, ParkPark, Natur Energi, Nordjyske Medier og VNP.