Kommercielt tv i Danmark kan ikke levere en dramatisk forøgelse af antallet af reklamepåvirkninger. PricewaterhouseCoopers vurderer i en analyse, at der vil være tæt på 900 millioner flere reklamekroner i tv-markedet i 2007. Undersøgelsen af medieudviklingen blev offentliggjort af Børsen i onsdags. Den danske Entertainment &
Media-afdeling hos PricewaterhouseCoopers mener, at det langsigtede potentiale for tv er stort. Det estimeres, at tv på sigt vil vokse og tage 25 pct. af reklamekagen.
Som forklaring på tv’s fremdrift peges på det internationale niveau og tv’s højere dækning, samt at borgerne gradvist
flytter medieforbruget fra print til TV og radio. Undersøgelsen konkluderer samtidig, at de trykte medier bliver tabere i
kampen om reklameinvesteringerne.
Mediabureauet Mediaedge:cia har svært ved at få øje på faktorer, der skulle begrunde en så voldsom vækst.
– Selvfølgelig vil tv som medie vokse, men der er ganske simpelt ikke basis for en så dramatisk vækst, som
PricewaterhouseCoopers når frem til i deres analyse, siger Mediaedge:cias direktør Claus Clausen. Han peger på flere
faktorer. Ét af de væsentligste forhold er, at der ikke er realistisk udsigt til, at mængden af kommercielle ratings vil vokse.
– Så voldsom vækst kræver enten betydelige prisstigninger, stærkt forøget tv-forbrug eller at Danmarks Radio helt
mister grebet om danskernes TV-vaner. Jeg kan ikke få øje på nogle scenarier, hvor det skulle ske indenfor 4 år, som er
analysens tidsramme.