I en ny opgørelse, som Greens Erhvervsinformation har foretaget for Ugebrevet A4 over de 500 danske virksomheder, som de seneste tre år har haft den største vækst, er det de helt ordinære og gammeldags danske virksomheder, som klarer sig bedst. De seneste år har der således været mest vækst i et smykkefirma i Glostrup, hos en elektriker i Midtjylland, et træbearbejdningsfirma i Bjæverskov og en grisefarm i Skjern.
Listen fremkommer ved at sammenligne virksomhedernes bruttoresultat i 2008 med resultatet i 2010. Kun virksomheder med flere end 15 ansatte i 2008 indgår i undersøgelsen. Væksten kunne også måles med andre nøgletal, men ifølge eksperter giver A4s metode et retvisende billede af, hvor den danske vækst er. Og det er langt mere jordnært, end vi almindeligvis forestiller os.
Men det overrasker ikke for alvor professor Kim Klyver, Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse på Syddansk Universitet. Ifølge professor Kim Klyver, Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse på Syddansk Universitet, er der typisk tre hovedforklaringer på, hvad der skaber vækst: Virksomhedens – gode – beliggenhed, entreprenøren bag eller selve virksomhedens ide. Og han udpeger mennesket bag virksomheden, som den vigtigste faktor til at skabe vækst:
– En god entreprenør kan vækste en banal ide. Men en dårlig entreprenør kan ikke nødvendigvis vækste en fremragende ide, vurderer han.