Sidste år fik han en hel verden til at gispe – og Volvo Trucks-ledelsen til at gnide sig i hænderne over et betydeligt salgsløft – da han udførte sit berømte split mellem to bakkende lastbiler i reklamefilmen Epic Split.

Det er sandsynligvis mange år siden Jean-Claude Van Damme – og for den sags skyld også Volvos lastbiler – har fået så stor medieomtale over hele kloden, som parterne gjorde efter Epic Split, men nu er han reklameaktuel igen, den belgiskfødte actionman.

Denne gang ikke for Volvo Trucks, men for ølmærket Coors Light, som ejes af bryggerigiganten MillerCoors, og som Van Damme flere gange tidligere har reklameret for.

I filmen sætter Van Damme – iført denimjakke uden ærmer – sine veltrænede muskler på arbejde i kølige omgivelser, idet han, som han siger, forsøger at genskabe ”The ice cold refreshment of a Coors Light”.

Filmen er kreeret af det britiske reklamebureau VCCP, instrueret at Daniel Kleinman via produktionsselskabet Rattling Stick og hele molevitten er smukt kombineret med hårdpumpet 80’er-musik – årtiet, hvor Van Damme især gjorde sig på det store lærred.

Se filmen over artiklen.