Fire bureauer – tre reklamebureauer og et mediebureau – skiller sig ud i toppen af årets shortliste ved Advertising Effectiveness Award, AEA.
Tilsammen har de fire bureauer en finger med i spillet i hele 14 ud af de 20 shortlistede cases.
Det drejer sig om & Co., der har fået fem shortlister – altså en fjerdedel af samtlige – Robert/Boisen & Like-minded, der snupper fire, Hjaltelin Stahl med tre og Wavemaker med to.
Dertil rummer shortlisten navnene på 15 andre bureauer, som hver har fået en enkelt plads i finale-feltet og således er i alt 19 bureauer med i opløbet.
Nu med guld, sølv og bronze
Der overrækkes vanen tro ni vinder-trofæer og en Grand Prix, men som noget nyt har arrangørerne bag prisen, brancheforeningen Kreativitet & Kommunikation, i år indført guld-, sølv- og bronze-trofæer.
Det oplyste foreningen i maj, og dengang sagde juryformand i AEA og Managing Director i Spies, Jan Vendelbo, i en pressemeddelelse om ændringen:
– Det betyder, at vi nu får mulighed for at tydeliggøre, hvordan hver case ligger i forhold til hinanden. Det er værdifuldt og motiverende for både annoncører og bureauer at vide.
– Med de nye gradueringer læner vi os op ad praksis fra de europæiske awardshows, som bl.a. er en naturlig udvikling af AEA som awardshow og videnshub.
Uddeles for 19. gang
Advertising Effectiveness Award er er inspireret af den engelske IPA Effectiveness Award.
Den er blevet uddelt siden 2000 og har til formål at hædre Danmarks mest effektive kampagner – eller med arrangørernes egne ord: ”med AEA lyser vi på den markedsføring, der virker.”
Kravet til deltagerne er derfor, at de udarbejder en case-rapport, der dokumenterer, hvordan den enkelte kampagne har givet annoncøren målbare resultater for investeringen.
På den måde adskiller AEA sig fra de fleste af reklamebranchens prisuddelinger, som hovedsagligt fokuserer på og belønner kreativitet.
AEA-prisen uddeles i Børssalen torsdag den 28. november.
Læs mere her og se hele shortlisten herunder.
|
Bureau(er) |
Casenavn |
Annoncør |
|
Robert/Boisen & Like-Minded og Carat |
Offline Gamers |
Stofa |
|
Robert/Boisen & Like-Minded |
Bedst fra A til Bil |
Diba by Sydbank |
|
Ambition |
EG One lancering & datadrevne resultater |
EG |
|
TBWA Copenhagen og Wavemaker |
Lidl Beyond discount – #LidlOverrasker |
Lidl Danmark |
|
Wibroe, Duckert & Partners |
Føtex basker til prisopfattelsen |
Føtex |
|
Wavemaker og Uncle Grey |
Waoo – fra kendskab til kærlighed |
Waoo |
|
Nørgård Mikkelsen |
Linie Live Proof |
Arcus/Linie Aquavit |
|
& Co. og Mindshare |
SAS. Arriving at price premium |
SAS |
|
& Co. og MediaCom Danmark |
Husk Hinanden |
Interflora |
|
OMD Danmark og Nord DDB |
Happy Meal Readers |
Food Folk Danmark ApS |
|
& Co. |
Help A Dane Summer Hits |
Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden |
|
Another CPH |
VM Ishockey 2018 – Heroes Welcome |
IIHF VM Ishockey 2018 |
|
& Co. og Orchestra |
Nederen. At sejre sig selv ihjel |
Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden |
|
& Co. og Densou |
Hele Danmark til køreprøve |
Codan |
|
Robert/Boisen & Like-Minded |
Fra Marken til Parken |
Sydbank |
|
Hjaltelin Stahl |
Kongerne af E45 i Kødbyen |
Scandic Hotels |
|
Robert/Boisen & Like-Minded |
Red din Fars-dag |
Kræftens Bekæmpelse |
|
Hjaltelin Stahl |
Tæt på Tyskland |
Scandlines |
|
Yellow Advertising og IUM |
Kan vi gøre miljøet bedre i et snuptag? |
Carlsberg |
|
Hjaltelin Stahl |
Increasing sales with puzzle pieces |
SAS Institute |