Velfærd eller skattelettelser? Konservative holder Danmark på sporet. Dansk Folkeparti står fast på vores danske værdier. Og Venstre investerer 50 milliarder i offentlige bygninger.
Det fyger med politikerbilleder på gaden, og selv om valgfeberen har lagt sig lidt, har partierne allerede brændt mange penge af på kampagner. V, K, S og DF har alle fyret op under kampagnemaskinerne, og mediebureauet OMD vurderer, at det koster op mod én million kroner om ugen for kampagner i den størrelsesorden, som vi ser i øjeblikket. OMD’s kontaktdirektør, Ulrik Drejsig, er ikke i tvivl om årsagen til timingen.
– Det er, fordi der var valgrygter for noget tid siden. Så bookede partierne, og nu har de så alle sammen fået medieplads og er oppe at køre og hænge, siger han.
De konservative understreger, at plakaterne også kan bruges ved deres landsråd i slutningen af september og vil ikke svare på, om de direkte er tænkt med valghatten på. Socialdemokraterne siger, at deres kampagne kun delvist er tænkt som valg.
/ritzau/