Det danskejede digitale bureau Vertic har inden for de seneste 12 måneder opbygget et nyt stort forretningsområde inden for Social Media Monitoring.
Normalt er social media monitoring forbundet med blot ”at lytte” til, hvad forbrugerne ”siger” online, men Vertic er gået et skridt videre og bygget et forretningsområde op omkring brugen af indsigten fra monitoreringen til konkrete digitale initiativer og strategier i forhold til specifikke målgrupper.
– Det handler om at lytte til, hvad forbrugerne siger og skriver i de sociale medier – og bruge indsigten fra monitoreringen til at komme op med nogle håndgribelige og velfunderede anbefalinger til, hvordan en virksomhed kan justere og optimere sin positionering, messaging og eksterne kommunikation indenfor det digitale område – også i forhold til specifikke målgrupper, siger Vertics CEO Sebastian Jespersen.
Markedet for social media monitoring er modnet hurtigt de sidste par år, hvor brands på tværs af brancher har investeret betydelige ressourcer inden for området.
Samtidigt er der sket en konsolidering af de tilgængelige softwaretjenester. Det ses bl.a. i SalesForces’ opkøb af bureauet Radian6, og i McKinseys og Nielsens samarbejde om bureauet NM Incite.
Men på trods af vækst og udvikling er det stadig fælles for de fleste aktører på området, at de holder sig til monitorering – at de nøjes med at lytte. Og dét har Vertic set som en mulighed.
– Via vores dialog med en lang række globale brands, har vi kunne konstatere en efterspørgsel efter en bedre forståelse for brugernes holdninger til deres produkter, ydelser, service osv. Der har samtidig været et stort behov for konkrete digitale initiativer der kunne adressere konklusionerne og eventuelle udfordringer. Vi mener, at vi har opbygget et produkt som er yderst relevant, og som giver nogle helt konkrete digitale initiativer, og hvor resultaterne kan måles direkte, siger Sebastian Jespersen.
Coca-Cola på jagt
Og noget tyder på, at der begynder at være en stigende efterspørgsel efter bureauer, der kan den slags.
Senest skrev adage.com forleden, at læskedrikgiganten Coca-Cola er gået på jagt efter et bureau, som på det amerikanske marked kan ”monitorere”, hvad forbrugerne ”siger” om koncernens brands på Twitter, Facebook og andre sociale medier – og komme op med anbefalinger og strategier til at forbedre kommunikationen omkring de forskellige brands.
Coca-Cola kalder selv pitchen for et ”listening review”, og ifølge adage.com opfatter opgaven alle Coca-Colas brands på det amerikanske marked – Coke, Diet Coke, Coke Zero, Sprite, Minute Maid, Powerade, Vitaminwater og Dasani.
Hvornår pitchen afgøres vil Coca-Cola ikke udtale sig konkret om, men en talsmand siger til sitet, at det vil blive afgjort ”fairly quickly”.
I mellemtiden er der mulighed for at blive klogere på social media monitoring her.
Vertic har nemlig udarbejdet et white paper – ”Actually Listening or Waiting to Talk” – som giver en bred introduktion til emnet og fortæller noget om, hvordan virksomheder kan drage nytte af det.
Bureauets white paper kan downloades
her.