”Vi garanterer, at din annonce bliver blandt de mest sete og huskede. Hvis ikke det sker på de indrykninger, du har betalt for, kører vi annoncen videre gratis, indtil målet er nået.”
Cirka sådan lyder et nyt tilbud fra det amerikanske magasin The Week til annoncørerne. Det skriver New York Times.
– Vi overvejede, hvordan vi bedst kunne forpligte os over for vores annoncører. Og med denne model kan enhver annoncør være sikker på, at han bruger sine annoncekroner rigtigt, for vi garanterer, at hans annonce hos os vil være blandt de mest effektive, han køber, siger Steven Kotok, der er formand for The Week.
The Week måler annoncernes gennemslagskraft med hjælp fra analyseservicen Vista fra Affinity og garanterer, uanset hvordan annoncen ser ud og uanset det enkelte nummers redaktionelle fokus, at annoncen vil ligge i den øverste tredjedel, når det gælder mest sete og mest huskede annoncer.
Hvis ikke det sker efter den mængde indrykninger, annoncøren selv har betalt for, kører The Week annoncen videre uden beregning, ind til den når det lovede benchmark.
Tilbuddet gælder for annoncører, der køber mindst 12 siders annoncer om året i The Week.