I erkendelse af, at det er meget svært at nå alkoholikerne via reklame-kampagner, har Sundhedsstyrelsen i deres nye kampagne valgt at henvende sig til dem, der har problemer med at tælle til både 14 og 21.
I kampagnen – både i print og tv-spots – kan man møde helt almindelige mennesker i hverdagssituationer, hvor hyggen og afslapningen bl.a. består af lidt for meget rødvin, et par øl for meget m.v.
– De fleste moderate storforbrugere fungerer fint i hverdagen. Men mange vil også kunne nikke genkendende til situationer, hvor de ikke evnede at være tilstede, eller missede en aftale fordi de havde fået for meget at drikke. Og det er specielt dem, kampagnen appellere til, siger bestyrelsesformand Donald Nekman fra Courage Euro RSCG, der står bag kampagnen. pia

Læs mere i Markedsføring 23