En ny regnemetode i EU-systemet falder ud til fordel for blandt andet Danmark, som bliver 2,4 milliarder rigere om lidt over en måned, viser dokumenter fra EU-Kommissionen, som avisen Financial Times fremlægger.

Årsagen skal findes i, at den europæiske union er begyndt at udregne landenes bruttonationalprodukt på en ny måde, så man ifølge avisen medregner “mere skjulte” indtægter.

Det betyder, at landenes EU-kontingent, der er beregnet på baggrund af deres bruttonationalprodukt, skal justeres.

Ifølge den britiske avis er der tale om en justering for perioden 1995-2003, og beløbene er ifølge EU-Kommissionen ikke endelige.

De præcise beløb vil blive kommunikeret til medlemslandene på “den første arbejdsdag i november,” og justeringen bliver effektueret 1. december.

Den store taber i regnestykket er Storbritannien, som ifølge avisen står til at skulle tilbagebetale et beløb svarende til 15,8 milliarder kroner.

/ritzau/