En række økonomisk hårde år har lært danskerne, at det kan være problematisk at skylde for mange penge væk.
Det mener Nordeas forbrugerøkonom Ann Lehmann Erichsen. Hun ser faldet i antallet af personer, der er registreret hos RKI Kredit Information, som et tegn på, at vores gældskultur er blevet sundere.
– Kreditgivningen er strammet voldsomt op, og der er kommet fokus på, at gæld også skal betales tilbage igen.
– Mange har forstået, at den bedste investering, man kan gøre lige nu, er at afvikle gæld.
– Og mange af dem, der er kommet ud af gælden, har fået en forskrækkelse og vil ikke igennem den samme tur igen. Derfor er der heller ingen tvivl om, at det værste er overstået, siger hun.
Viljen til at betale gælden af er ifølge Ann Lehmann Erichsen også blevet hjulpet på vej af konjunkturerne i dansk økonomi, som peger den rigtige vej igen.