Netau, der er 20 danske erhvervsskolers tilbud om merkonom eller akademiuddannelse via nettet, har nu 1.300 studerende på uddannelse inden for bl.a. ledelse, økonomi og kommunikation.
Populariteten skyldes et stigende behov for fleksibel uddannelse til erhvervsaktive, danskere i udlandet og folk i udkant områder, der ikke vil være i stand til at følge en traditionel uddannelse med fysisk fremmøde, lyder vurderingen fra skolerne
En af underviserne hos Netau, cand. merc. og MBA Hans Jørgen Lorenzen, der har en omfattende erfaring med international markedsføring hos bl.a. A. P. Møller, siger:
– Udviklingen går meget stærkt, og om få år er det næsten som at være der selv. Nu er udfordringen som underviser at forstå elevernes behov, selv om man ikke er til stede fysisk. Derfor bruger jeg meget tid på at skabe et fællesskab og sikre mig, at der er motivation hos de studerende, for netundervisning stiller generelt højere krav til de studerendes disciplin.
En af de helt store fordele ved netbaseret undervisning er, at eleverne kan studere, når de har tid til det. Klassen er altid åben, og det passer fint til en times undervisning i toget, i lufthavnen eller en sen aftentime. Desuden er transport helt elimineret ved virtuel undervisning, og alt undervisningsmateriale er tilgængeligt 24 timer i døgnet.
sit