Danmark er, i hvert fald hvis man skal sætte sin lid til forskellige analyser og målinger, verdens lykkeligste land.
Og hvis der er et tidspunkt på året, hvor danskernes glæde og feststemning går op i en højere enhed, så er det da nytårsaften, hvor vi med champagne, fyrværkeri og gode venner byder velkommen til endnu et dejligt år.
Men en ny kampagne fra Amnesty International, signeret det kreative bureau UncleGrey, giver nu de nytårsglade danskere lidt at tænke over.
Kampagnen, der starter i denne uge, er bygget op omkring lyd, og den sidder lige i hjertekulen, når man først fatter, hvad det er, der sker.
En krigszone
De flotte fyrværkeristemning, der toner ud af højttalerne, stammer nemlig ikke fra de farvestrålende raketter over Rådhuspladsen ved midnat – men fra virkelighedens krig og bombardement i den hårdtprøvede syriske by Aleppo.
En voice over afslører, hvorfra de ”festlige” lyde stammer og opfordrer efterfølgende lytterne til at donere penge til Amnesty, så organisationen kan fortsætte sin indsats for at sikre de civiles sikkerhed i den krigsplagede by.
– For mange kan det virke som om, der er meget få restriktioner, når det gælder nytårsfyrværkeri i Danmark. Gader og stræder og himmel er hvert år fyldt med raketter, der eksploderer, og det kan næsten minde om en krigszone. Så derfor så vi det som en fremragende mulighed for at bringe danskerne lidt tættere på en katastrofe, som ellers kan synes fjern, siger Henrik Nørgaard Egelind, der er ansvarlig for fundraising hos Amnesty i Danmark.
Emotionel effekt
Projektet med titlen ”Fireworks from Aleppo” er en akustisk rekreation af en typisk dansk nytårsaften, men alle lydene stammer fra bombardementer og skyderier i Aleppo, og ifølge kreativ direktør hos UncleGrey, Thomas Ilum, handler det netop om paradokset:
– Vi vil gerne have kampagnen til at ramme emotionelt, og ved at tage udgangspunkt i noget, som danskerne synes er festligt – nytårsløjer og fyrværkeri – og kombinere det med de voldsomme og ulykkelig krigshandlinger i Aleppo, tror vi, budskabet har gode chancer for at trænge igennem, siger han.
Freezone har stået for lyddesign og Beon Nordics er Media Partner.
Se – og lyt – med her. Credits under filmen.
Credits
Agency: Uncle Grey, Copenhagen, Denmark
Agency website: www.unclegrey.dk
Creative Director: Thomas Ilum
Senior Art Director: Lukas Lund
Editor: Magnus Kristoffersen
Drone operator, videographer: Kenneth Nguyen
Videographer: Felix Ebell
Account manager: Madeleine Naesborg
Chief Strategy Officer: Lars Samuelsen
Head of Media Strategy & Planning: Rasmus Skjøtt
Sound design: Freezone
Media Partner: Beon Nordics