Det er ikke overraskende, at et par vindmøller bliver de store vartegn i forbindelse med klimatopmødet i København til december.
Det blev således vedtaget tidligere på ugen af Hvidovre Kommune, at Dong kunne placere tre vindmøller på 165 meter i vandet ud for Avedøreværket. 165 meter svarer til fire rundetårne oven på hinanden.
– Med møllerne vil vi vise resten af verden, hvordan man kan lave vedvarende energi, og med deres enorme størrelse er der er ingen tvivl om, at de vil blive set. Det kan godt være, at de ikke har tid til at komme ud og studere dem, men de kan ikke undgå at se dem fra deres fly, siger Dong Energys koncerndirektør, Niels Bergh-Hansen, til Berlingske Tidende.
Møllerne har kapacitet til at levere strøm til 7.000 hustande, men strømmen fra den ene vindmølle kommer i stedet til at gå direkte til Tivoli i København, og det betyder faktisk, at Tivoli kan skrue op for blusset.
Forlystelseparken bruger normalt 8.500 gigawatt om året, mens en enkelt kæmpe-vindmølle producerer op imod 11.000 gigawatt på et år.
To af de tre vindmøller forventes klar inden december, mens den tredje står klar i 2010.
ac