JBS valgte i 2006 at ændre deres kommunikationsstrategi og gå mod den mere gængse måde at kommunikere på indenfor kategorien, ligesom Brandet skulle gøres mere appellerende overfor en yngre målgruppe, nemlig mænd mellem 17 og 35 år.
Bureauet bag, …&Co., fik idéen til at vise kvindelige modeller i mandesituationer iført JBS underbukser. Og det gjorde de fordi de fleste mænd simpelthen ikke gider, at se på nøgne mænd.
– Pga. en meget høj markedsandel, har vi gennem de seneste årtier ikke udviklet os i takt med markedet, derfor var det nødvendigt at udfordre som den markedsleder vi er, siger salgs- og marketingchef Anders Stampe fra JBS Undertøjet A/S
Kampagnen var først tænkt til print, POS samt til katalog, men kort tid efter lanceringen i august 2006, blev medie-paletten udvidet med out door og en viralfilm.
Viral markedsføring er en brugerdrevet form for markedsføring i modsætning til traditionel interruption marketing, der er kontrolleret og drevet af afsenderen. Ved viral markedsføring udvikles og spredes online markedsføringsbudskaber ofte i form af film med kvaliteter, der kan motivere modtageren til at blive afsender af budskabet og dermed sende det videre til andre personer i sit netværk.
– JBS viral-filmen tematiserer nogle solide fordomme omkring kønsroller og har på den måde nok ramt et evigt samtaleemne. Den har spredt sig rigtig meget både indenfor de to lande den er seedet i og har til dato leveret 921 pct. over det minimumsmål, der var sat for kampagnen i de to lande. Typisk leverer en god viral kampagne 200-400 pct. over target, udtaler Claus Moseholm, partner i GoViral.
– Ideen med viral-markedsføring kom af at vi kiggede på vores målgruppe, mænd mellem 17-35 år, hvis vi lavede ”et okay tv-spot”, fint nok, men målgruppen hænger ikke foran tv’et, og hvis de gør, så er det ikk e for at se tv-spots. Man kan jo heller ikke sende et fedt tv-spot videre. Det geniale ved viral markedsføring er jo netop, at det er brugerdrevet. Men for at få mænd til at sende en viral-film videre, kræver det enten sex, humor eller vold, pointerer Anders Stampe og tilføjer:
– Viral markedsføring er helt sikkert hittet lige nu, men kun indtil noget nyt kommer på banen, folk vil jo også blive trætte af at få tilsendt virale film på et tidspunkt. Men lige nu virker det altså, det kan vi bl.a. se på den vækstperiode vi er inde i p.t., og det kan vi bl.a. takke kampagnen for.

En ny kampagne-idé hver 12 måned

En vigtig del af viral markedsføring er selve seedingen og trackingen af det kreative materiale. Seedingen er essentiel for at skabe opmærksomhed om en film i en verden fyldt med mediekanaler. Samspillet mellem godt kreativt materiale og en god seeding giver en succesfuld viral kampagne, som i tilfældet med JBS, der i den første uge leverede over 1 million visninger, og i løbet af kun to måneder ha r haft over 6 millioner visninger – hvilket har en værdi på flere millioner, hvis man alternativt havde anvendt traditionelle medier.
Filmen har indtil nu haft over 750.000 visninger på de primære markeder, Danmark og Norge, og er set i 197 lande.
Ud over en massiv efterspørgsel på kampagneplakater er trafikken til JBS’s hjemmeside øget med over 600 pct., JBS har fået flere henvendelser fra interesserede forhandlere og kunder over hele verden.
Hos JBS kører de en model, hvor man brygger en ny kampagne-idé hver 12 måned. Og hver 6 måned går man så ind og fornyer kampagnen med nye billeder og skruer altså lidt mere op for barometeret.
Kampagnen ”Men don’t want to look at naked men”, som bureauet …&Co. står bag, startede i sommeren 2006 og i uge 5 bliver der så skruet mere op for blusset, med endnu mere provokerende print:
– Vi har historisk været kendt for at være provo i vores markedsføring. Vores kunder talte stadig om de gamle provo-kampagner, derfor skulle vi have aflivet erindringen om de gamle kampagn er og skabt noget nyt, som folk kan snakke om, og det har vi helt sikkert opnået med den nye kampagne, siger Anders Stampe.

JBS Virale film: HYPERLINK “http://5x5m.com/files/mensunderwear” o “http://5x5m.com/files/mensunderwear
blocked::http://5x5m.com/files/mensunderwearhttp://5x5m.com/files/mensunderwear