– For to år siden reagerede ca. 30-50 ansøgere på et stillingsopslag – i dag skal vi være heldige hvis bare fem ansøgere reagerer, siger Torben Baltzer, der er partner i Sirius.
Konsulenthuset har netop slået en ny type stillingsopslag op på nettet – en film på YouTube.
Torben Baltzer forklarer, at Sirius med kampagnen – ud over at ramme netop deres målgruppe – håber at skille sig ud fra mængden af konsulenthuse og det stive image, branchen har.
Filmen viser en gruppe unge, der spiller rundbold med en flaske, som til sidst gribes med munden af en af deltagerne.
Direktør Karim Stoumann fra buzzanova, der har stået for ide og eksekvering, siger:
– I disse svære tider på jobmarkedet ser vi mange forskellige tiltag fra diverse virksomheder – oftest uden succes. Derfor er det ganske interessant, at Sirius tænker anderledes og vælger at lancere en viral film. Der er vores erfaring, at man fanger målgruppen på en helt anden måde med en sådan pull strategi, der involverer og engagerer forbrugeren.
Sirius blev grundlagt i 2005, og har kontorer i Rungsted og Malmø. Huset har i dag 15 ansatte.
sit
Se filmen her.