Når VM-boldene begynder at rulle på sydafrikansk grønsvær til sommer, vil de færreste tv-seere formentlig være i tvivl om hvilke brands, der sponsorerer begivenheden. Og så skulle de mange millioner sponsorkroner jo gerne begynde at kaste noget af sig.
Men i virkeligheden kunne de store sponsorer – som blandt andre tæller Coca-Cola, Sony og Adidas – formentlig få endnu mere ud af deres sponsorater.
Det tyder i hvert fald en analyse fra det britiske bureau Tamar på, skriver nyhedssitet guardian.co.uk.
Ifølge analysen udnytter de store brands nemlig slet ikke muligheden for online at koble sig sammen med VM i fodbold ved hjælp af søgeoptimering.
Sponsorerne kunne så nemt som ingenting linke deres brands til søge-termer som ”VM 2010” eller ”fodbold-VM” og tilsvarende varianter – på en række forskellige sprog – og dermed komme højt op på listerne over søgeresultater på eksempelvis Google, Yahoo eller Bing. Men det gør de ifølge analysen ikke.
Ud af de fem hovedsponsorer, som undersøgelsen har set på – Coca-Cola, Sony, Adidas, Hyundai og Emirates – er det kun Adidas og Emirates, som nu så småt er begyndt at arbejde med søgemaskineoptimering i forbindelse med VM, men uden den store succes. Og Coca-Colas, Hyundais og Sonys synlighed I naturlige søgninger er ifølge analysen “i øjeblikket ikke-eksisterende”.
I en kommentar siger Neil Jackson, der er search strategy director hos Tamar:
– Der er tale om stærke brands, som alle investerer meget store beløb i både online og offline markedsføring – og alligevel tyder vores undersøgelse altså på, at de ikke udnytter disse unikke online-muligheder optimalt.