Det går ekstraordinært godt for Volkswagen herhjemme. Mærket har hele fem modeller i Top10 – år til dato – og også i opgangstider skal der investeres i markedsføringen.
En klassisk læresætning, men med en ny kampagnefilm er Volkswagen og Nord DDB er gået alt end klassisk til værks, for så vidt angår bilreklamer.
Filmen, der varer godt tre minutter, fokuser på GTI-brandet og dermed på en tværgående variant, ikke på én model. Derudover er tv-hold valgt frem for en reklameproduktion – og filmen er unscripted.
I filmen kører Nicolas Kiesa, Thomas Hartmann og Adam Duvå Hall til at begynde med rundt i hver sin GTI på en racerbane. Det bliver afbrudt, da de får en opgave: Hvem kan køre langsomst – altså at være længst tid om at accelerere fra 0 til 100 km/t?
Martin Thorsen, der er marketingchef i Volkswagen Danmark, siger om den usædvanlige tilgang:
– Vi vil med den nye film understrege vores ejerskab af GTI-kategorien. De fleste kender Golf GTI, så vi vil også fortælle om up! GTI og Polo GTI. Og på en utraditionel måde – uden at nævne hverken hestekræfter eller accelerationstid. Eller indstigningspris.
Inspireret af bilprogrammer
Trioen Kiesa, Hartmann og Hall er i filmen racerkøreren, bilentusiasten og den relativt nye i trafikken, som kommer på en uventet opgave – eller ”det dummeste kapløb,” som Nicolas Kiesa får kaldt det:
– Vi vender 0-100 km/t på hovedet. De tre medvirkende kendte ikke opgaven på forhånd, omvendt kendte vi ikke udfaldet på forhånd, siger Martin Thorsen.
NORD DDB satte scenen med ikke kun de tre medvirkende, men også holdet bag.
Tim Fremmich Andresen, Senior Copywriter hos Nord DDB, siger:
– For at skabe følelsen af en test – og for at virke autentiske – valgte vi et tv-hold, og netop ikke en reklamefilm-instruktør eller en reklamefotograf, fordi vi var inspireret af bilprogrammer.
– De tre hovedpersoner er ikke ambassadører for Volkswagen, og vi vidste ikke, hvordan den indbyrdes kemi var. Heldigvis var der en god dynamik.
Underspillet og selvsikkert
Mark Rif Torbensen, der er Senior Creative på bureauet, supplerer:
– Hele baggrunden for ideen matcher rigtig fint Volkswagens ånd. Det underspillede og selvsikre. At turde gå efter en rekord for at køre langsomt, selv om det er en hurtig bil. Men det giver meget god mening. Det som gør en GTI interessant – eller andre biler i den kategori – er jo ikke som sådan deres tid fra 0-100 km/t, men hvor sjovt det er at komme dertil.
Og ifølge kreativ direktør Thomas Fabricius, er det netop den slags arbejde, man laver mere og mere af hos Nord DDB:
– Ideer, der som denne tør bryde med normerne. Og her er det fedt, at teamet hos Volkswagen også gerne vil gøre tingene anderledes, når det kommer til branding kampagner.
Volkswagen og Nord DDB oplyser, at den primære målgruppe for den nye film ikke er den eksisterende GTI-fanbase, men folk, der interesserer sig for biler – uden nødvendigvis at have en GTI på radaren.
Se med her – credits under filmen.
Credits
Volkswagen Danmark
Head of Marketing: Martin Thorsen
Campaign Manager: Camilla Esmark
NORD DDB
Senior Art Director: Mark Rif Torbensen
Senior Copywriter: Tim Fremmich Andresen
Account Director: Mette Ingemann
Creative Director: Thomas Fabricius
Designer: Louise Skafte
Digital producer: David Cytryn
Digital Director: Eskil Busck
Strategist: Martin Meyer
Produktionsselskab: Spoiled Productions
Head of Production: Kristina Karlsson
Instruktør og producer: Michael Iversen
Produktionsleder: Louise Janniche
Sound design: Morten Søgaard
Klip: Mark Balstrup
Grade/VFX: Shilo Duffy
Mediebureau: OMD Denmark