For et par uger siden lancerede Volvo Trucks en ny marketingsatsning i form af en reality-serie i otte afsnit.

Og serien – der er en del af en kampagne for serviceydelser – har hurtigt bredt sig over det meste af verden: Ifølge Volvo Trucks selv er den blevet set på nettet mere end to mio. gange i over 50 lande,  der repræsenterer alle større kontinenter.

– Med ”Reality Road” ville vi prøve en anden tilgang til indholdsmarkedsføring ved at skabe indhold som enhver anden udgiver. Vi er naturligvis begejstrede over, at den bliver set af så mange rundt om i hele verden. Det er positivt både for vores brand og for efterspørgslen på vores produkter og serviceydelser, siger Per Nilsson, der er PR-direktør hos Volvo Trucks.

Epic driver

I serien kører sangerinden Mapei sammen med sin gode veninde og instruktør Liza Minou Morberg og chaufføren Jens Karlsson – kendt fra Volvo Trucks prisvindende reklamefilm ”Epic Split” – ned gennem Europa i en lastvogn, mens hun optager en musikvideo til sit nye nummer ”Million Ways to Live”.

I løbet af de forskellige afsnit får seerne mulighed for at se Volvo Trucks’ forskellige serviceydelser blive sat på prøve på forskellige, uventede måder, og man følger også Mapei, mens hun lærer lastvognenes verden at kende og lader sig udfordre.

Fx ser man hende optræde sammen med drag-kunstnere på en lastbilfærge til Polen, arrangere en spontan koncert i en forstad til Paris og følge med under et stunt i Berlin, hvor lastvognen kører på to hjul – det mest populære afsnit indtil videre.

Du kan se alle afsnittene i ”Reality Road” her.

Og få mere at vide om, hvordan serien er blvet til med den nye ”Making of Reality Road” her.