GlaxoSmithKline, Grey København og Easy Film modtog en Arnold for filmen ”Grillbar” for den drikkeklare Ribena.
– Vi har lagt en hel ny stil for Ribena: Én for koncentratet og én for den drikkeklare, forklarer projektkoordinator Kresten Hellberg, GSK – GlaxoSmithKline. Budskabet er det samme for de to Ribena-typer, mens værdier og historier vinkles forskelligt. Da Ribena skulle ind på markedet for ”ready-to-drink”, måtte man skære igennem mediestøjen med ”alle de glade unge, der løber ned ad stranden”.
– Vi ville i stedet finde et budskab, der giver relevans til det daglige liv for at komme i kontakt med de unge, der er på farten og har forladt hjemmet.” Vejen har været den danske humor med et glimt i øjet – uden dog at være for nostalgisk med ”de glade minder”.
– Havde vi et Coca Cola-budget og kunne putte budskabet på hver dag, kunne vi nemmere være blevet top-of-mind,” mener Kresten Hellberg, der dog er rigtig godt tilfreds med Ribena-kampagnen. ”Vi har fået utrolig mange positive henvendelser både fra de unge og fra handlen, der tit møder os med et ”nå der er Tude-Frands” ude i butikkerne, siger Kresten Hellberg. Filmen er produceret af Easy Film og instrueret af Rasmus Laumann.
I VovemodsPrisen gik de to diplomer til henholdsvis Stryhn’s, Young & Rubicam og FearNoMore.dk for filmen ”Pyllermor” for Stryhn’s Leverpostej, instrueret af Jens Mikkelsen samt Bianco Footwear, & Co. og Pierre P Production for filmen ”How to afford the whole collection”, instrueret af Thomas Hoffmann.