Eurosport i Danmark har de to seneste uger oplevet nogle af de bedste seertal nogensinde på kanalen.
I uge 22 opnåede Eurosport en share på 2,7 procent og et gennemsnit på 16.000 seere, hvor tallene for uge 23 var på henholdsvis 1,9 og 12.000.
Og en hvis ung dansk tennisspiller har en del af æren.
– Selvfølgelig har Caroline Wozniackis kamp mod Dushevina haft stor betydning med 79.000 seere mandag aften og 50.000 tirsdag eftermiddag, siger Landechef, Hans Peter Roth
– Men vi har mere end 55 udsendelser med 15.000 eller flere seere i uge 22 og 27 udsendelser i uge 23. Og det er altså ikke kun French Open, der trækker, fortsætter han.
På Eurosport har man også høje forventninger til resten af sommeren, qua Le Mans, Tour de France (hvor Eurosport er eksklusive i HD), VM i atletik og så WTA tennis-turneringen i Eastbourne, hvor ”gæt hvem” igen stiller op.