Amerikanske Young & Rubicam Inc. danner nu en verdensomspændende media-organisation med en omsætning på i alt 63 mia. kr. Mediaplanlægningen er i Danmark allerede skilt ud i Y&R Nordic Media, som fra nytår skifter til navnet The Media Edge – uden ændringer i ejerkredsen.
– I Norden betyder dannelsen af The Media Edge yderligere fokusering på produktudvikling og træning af medarbejdere for at sikre at vores konkurrencefordel fastholdes fra rådgivning i kommunikationsløsninger, strategisk ekspertise til mærkevare kendskab. Strategisk rådgivning og evnen til at forstå nye mediamuligheder er i fremtiden afgørende for vores kunders succes, siger direktør Ole Enggaard, Y&R Nordic Media.
– Vi har længe været undervejs med omstruktureringer af vores virksomhed, ikke mindst fordi handelsbetingelserne og prissætningen på dagblade og ugeblade ændres kraftigt i disse år, fortsætter han.
– Den væsentligste ændring er imidlertid, at den historiske faste prissætning af annoncepriser nu er opgivet – dermed er annoncørerne de store vindere. Vi har fået muligheden for at forhandle individuelle betingelser med print media. Den løsning har vi længe forventet og ønsket. Allerede den 1. januar i år etablerede vi en funktion på bureauet, der alene har ansvar for optimering af annoncørernes mediainvesteringerne i dag- og ugeblade.
Y&R Nordic Media har i Norden en omsætning på 650 mio. kr.: kunderne er blandt andet Colgate-Palmolive, Ericsson, Kraft Freia Marabou, Zurich, Bosch, Star Alliance. Senest har Ford internationalt valgt Y&R til at rådgive ved lanceringen af en række nye produkter, ligesom Jyllands-Posten benytter Y&R som rådgiver på planlægning og implementering af nationale tv-kampagner.