Postmand Per har længe været væk fra skærmen. Men nu kommer han tilbage i en mere moderne udgave, bl.a. med mobiltelefon. Postmand Per er allerede kendt i Danmark og Norge og vil også blive det i Sverige, da serien for børn fremover vil blive vist på TV4.
I 1999 indgik Zendium børnetandpasta en licensaftale med de dengang populære Teletubbies. I løbet af 2 måneder steg Zendiums markedsandele fra 10 til 50%. Teletubbies forsvandt fra skærmen, og salget af Zendium børnetandpasta stagnerede.
Zendium børnetandpasta har nu valgt at indgå en licensaftale med Postmand Per, da man vurderer, at den relancerede figur vil være populær i en længere periode.
– Vores krav til en ny licensaftale er at finde en figur, der vil være populær i mindst to år og som er populær i alle de nordiske lande, siger marketingc hef Jørn Falk fra Blumøller, der står bag Zendium.
Postmand Per kommer tilbage på skærmen i løbet af februar/marts, og i forbindelses med licensaftalen med Zendium, forventer Blumøller at bruge Postmand Per i første omgang på emballagen, i form af dukker, displays, topskilte m.v. ude i butikkerne samt prøvetuber til samplings hos Tandplejen. Der vil også blive sat små Postmand Per/Zendium biler op (dem man putter penge i) i store supermarkeder som Bilka og Kvickly.
– Vi forventer en mærkbar stigning i vores markedsandel i mælketands-segmentet, ligesom dengang vi indgik samarbejde med Teletubbies, siger Jørn Falk og tilføjer:
– Men man skal passe på mht. licensaftaler, for de er jo ikke eksklusive. Noget andet vi har oplevet i forbindelse med vores licensaftale med Shrek på vores junior tandpasta er, at vi er blevet droppet til fordel for Colgate, dog efter vores kontrakt er udløbet. Zendium dækker Norden, mens Colgate dækker internationalt og det har folkene bag Shrek altså foretrukket i forbindelse med lance ringen af Shrek 3.