Iføge det svenske Sportsbladet har den Inter-fodboldstjernen Zlatan Ibrahimovic malet Nike-logoet på sine fodboldstøvler over med skosværte i de seneste tre kampe mod Benfica, Roma og Sampdoria.
Det er ikke gode tegn. I hvert fald ikke set med Nikes øjne.
For ifølge resume.se lavede Zlatan for et par år siden præcis det samme nummer, da han havde sponsorkontrakt med Puma.
Og kort tid efter blev Puma-sponsoratet sagt op.
– Jeg gætter på, at han er i nye forhandlinger, siger Rutger Hagstad, tidligere marketingchef for Puma til Sportbladet.
Nike har hidtil været tavse i sagen, men nu siger Vita Clausen, som er pr-ansvarlig for Nike i Norden, til resume.se, at man har kontrakt med Zlatan og fortsat ønsker at samarbejde med ham.
Ifølge ”Fotbollskanalen” skrev Zlatan Ibrahimovic sko-kontrakt med Nike sidste år, og den skulle angiveligt bibringe ham 19 mio. Kroner årligt og løbe frem til 2014.
sit