Reklamebureauet Zupa Recommended kunne for ti dage siden berette, at selskabet havde vundet en ny kunde i skikkelse af byggemarkedskæden XL-byg.

Og nu kan bureauet skrive Lederne på kundelisten efter en “kort, skarptskåret pitch”, lyder det i en pressemeddelelse.

Lederne har nemlig været på bureausondering, og organisationen valgte tre bureauer ud til en dyst om, hvem der skal hjælpe Lederne.

Vinderen af dysten blev altså Zupa Recommended, og Uffe Daub, salg og marketingchef i Lederne, begrunder valget således:

– Vi er 100 procent fokuserede på, at vores salgs og marketingsaktiviteter skal skabe resultater på bundlinjen og samtidigt understøtte vores position samt forretning på en relevant måde. Den brief og kode knækkede Zupa Recommended på overbevisende og enkel vis.  De fremlagde en klar og godt underbygget strategi, der udmøntede sig i en interessant kreativ eksekvering, siger han.

 Lederne rundede 100.000 medlemmer i 2011. Det var en milepæl i en branche, hvor størrelse har stor indflydelse for værdiskabelse for medlemmerne.

– En stor del af fagforeningerne er baseret på, at folk uddanner sig ind i et medlemskab med udgangspunkt i fællesskabet frem for individet. Ledernes organisering er derimod baseret på en interesse for ledelse og medlemmets individuelle behov for udvikling og tryghed på tværs af fagsiloerne. Det gør deres tilbud til markedet langt mere relevant for ansatte, der er kommet videre, eller vil videre i deres professionelle udvikling og det er den indsigt, vi dramatiserer i kampagneplatformen, siger Rune Gitz-Johansen, partner i Zupa Recommended.

Lederne er en interesseorganisation med a-kasse for alle ledere og særligt betroede medarbejdere. De repræsenterer over 100.000 medlemmer og sætter ledere og ledelse på dagsordenen.