Det er ingen hemmelighed, at DBU gennem en årrække har oplevet en faldende interesse for fodboldlandsholdet.

Både fans og medier har oven i købet kritiseret organisationen for at optræde med lukkethed over for omgivelserne, og derfor valgte organisationen i foråret – efter dialog med en række bureauer – ZupaRecommended til at udvikle en brandplatform, der skal gøre op med opfattelsen af organisationen som støvet og utilnærmelig.

Med den nye brand-platform og sloganet ”En del af noget større” sigtes efter en mere ydmyg tilgang til DBU’s rolle i dansk fodbold ligesom man gerne vil være ”værten, der bringer alle med en interesse for fodbold sammen”.

– En del af noget større fungerer først og fremmest fordi det er sandt. Det er en erkendelse af, at der er noget, der går på tværs af de forskellige roller og opgaver vi hver især indtager i forhold til fodbolden siger Katja Moesgaard, kommerciel direktør i DBU og fortsætter:

– Danskerne elsker fodbold – både som tilskueraktivitet og som idræt. Det er noget, der samler os på tværs af sociale skel og aldersgrupper. Som organisation skal vi være ydmyge over, hvor meget fodbold betyder for danskerne, og vi skal være bedre til at styrke og videreudvikle fælleskabet omkring sporten.

Om det kreative arbejde forklarer Jesper Thomsen fra ZupaRecommended:

– Vi har arbejdet med en fortælling, der kan rumme de mange store følelser, der er forbundet med fodbold, men som også samtidigt sætter fokus på det ansvar og den ydmyghed vi forventer fra en organisation som DBU. Det var i den forbindelse vigtigt for DBU, at platformen også kunne fungere uden reklamefilm og store kampagner, så en del af det fremadrettede arbejde handler om den konkrete bevisførelse, og om hvordan DBU kan udleve brandløftet i det daglige arbejde med både bredden og eliten.

Der er allerede planlagt en række aktiviteter under den nye brandplatform, som bliver synlig for første gang i aften ved venskabskampen mod Tyrkiet og naturligvis fremover ved kvalifikationskampene frem mod EM i Frankrig i 2016.