I en verden, hvor brands alle spejler sig i hinanden for at finde ud af, hvad de skal sige, gøre og skabe, bliver originalitet og kreativitet hurtigt til en endeløs, repetitiv strøm af ligegyldig medister i metermål.
Kedeligt, forudsigeligt, konventionelt og ikke mindst ineffektivt.
Så er det tid til at bryde ud af ensartetheden? Tid til at rive det forudsigelige fra hinanden og sprænge rammerne for, hvad der er muligt? Det er her, Disruption® kommer ind i billedet – et mindset og en metodik, der bryder ensartetheden og hjælper brands med at skille sig ud i stedet for at drukne i mængden.
På dette seminar dykker vi ned i, hvordan kombinationen af Disruption®, godt samarbejde og modet til at tænke anderledes kan blive katalysatoren for kreativitet, der ikke bare gør indtryk, men også skaber målbare resultater ved ikke blot at flytte spillebrikkerne – men ved at redefinere hele spillet.
8.30-9.00 Kaffe og croissanter
9.00-9.05 Velkomst v/ Dansk Markedsføring
9.05-9.35 Hvorfor være bedre, når du kan være anderledes?
Strategic Director Louise Sonne-Bergström, TBWA\Copenhagen
Et indblik i, hvordan algoritmer og kategorikonventioner skaber kulturel stagnation og ensartethed – og hvordan Disruption®-modellen kan være nøglen til at genoplive strategien og kreativiteten, der kan differentiere brands i en verden af ensartethed.
9.35.10.05 Hvad er en branche- eller kategorikonvention – og hvordan spotter du dem?
CSO Marco Mäkinen, TBWA\Nordic
Konventioner er snedige. De er ofte svære at spotte. Men når du først ved, hvad du kæmper imod, hvad du kæmper for og hvad du kan kæmpe med, åbner der sig muligheder for at eje og definere en hel kategori på ny. Vi deler strategien bag vores TBWA “Category of One”-brands som Apple, Levi’s, Hilton og Adidas – og viser, hvordan du også kan bryde fri af konventionerne.
10.05-10.15 Pause og kaffe
10.15-10.45 Hvordan redifineres ens kategori – Matsmart/Motatos case
CEO Kalle Widgren, TBWA\Sweden
En case, der handler om, hvordan Matsmart/Motatos disruptede hele detailhandelskategorien og skabte en helt ny forretningsmodel med udgangspunkt i nye forbrugertendenser, værdier og adfærd.
10.45-11.15 2026 og frem: Skal du følge strømmen – eller forme den?
CMO Mohamed Attazgharti, Capgemini
Creative Director Ulf Westmark-Højelsen, TBWA\Nordic
Internettets sprog og trends flytter sjældent bjerge. Den virkelige mulighed ligger i det lange perspektiv: at forstå og forme kulturen. Kulturen og dens foranderlighed er nemlig både den største chance – men også den største trussel – for brands.
Vi dykker ned i tre markante kulturelle skift fra årets trendrapport, der alle er forankret i menneskelig adfærd og værdier. Hvordan de præger forbruget og illustrerer det med konkrete nordiske cases.
Målet er at give dig inspiration til at bruge, forme og bidrage til tidens strømninger – i stedet for blot at flyde med dem.
Sammen med CMO Mohamed Attazgharti fra Capgemini løfter vi sløret for, hvordan vi har brugt tendenser og værdier omkring work-life-balance til at positionere Capgemini som arbejdsplads for at tiltrække det nødvendige talent til at skabe vækst.
11.15-11.45 Taking your brand international
Marketingdirektør Global Ninalouise Rasmussen, Harboes Bryggeri
Creative Director Peder Stryhn, TBWA\Copenhagen
Hvordan sikrer vi kreativitet, der gør indtryk på forbrugere, selv på markeder ude i den store verden? Når nye fjerne markeder står højt prioriteret på forretningsstrategien, vil brand- og marketingstrategiens forankring op imod lokale forbrugskulturer spille en endnu større rolle for at opnå success. Det kræver indsigt, kreativt mod og vilje at tage learnings ind. Samt alternative eksekveringsmetoder for at lykkes med lokal tilpasning uden at omkostningerne eksploderer.
11.45-11.55 Disrupt® or Die: Aktivér Disruption® i dit brand.
Strategic Director Louise Sonne-Bergström, TBWA\Copenhagen
Hvordan kan du bruge det, der bekymrer dig mest, som udgangspunkt for at finde dit brands Disruption® og de muligheder, der ligger i kategorien?
11.55-12.00 Tak for i dag v/ Dansk Markedsføring
12.00-12.30 Networking
Praktik
Arrangementet afholdes på BREDGADE 30, 1260 KØBENHAVN K
Arrangementet afholdes af TBWA i samarbejde med Dansk Markedsføring.
Spørgsmål: Tina Larsen – tl@markedsforing.dk
Interesseret i at være partner på fremtidige arrangementer?
Kontakt:
Jeanette Jønsson, Head of Commercial Partnerships
Email: jj@markedsforing.dk eller mobil 3141 3990