Erfaring

Johan kom til OMD i 1995 og var hos koncernen i 17 år, hos hhv. OMD Denmark, OMD Nordic og Omnicom Media Group, hvor han senest sad på posten som Chief Trading & Accountability Officer Worldwide. I 2013 blev han Global CEO for GroupM Trading, hvor han også sidder i dag.

Motivation

Johan Boserup er en af de højest placerede danske profiler i den internationale mediebureauverden og branche. Som Global CEO for GroupM Trading har Johan ansvaret for medieindkøb for både Mindshare, MediaCom, MEC og Maxus globalt. En stilling som man ikke kommer sovende til. Johan er på mange måder også en ekstraordinær marketer og analytisk medieprofil, der først arbejdede sig til toppen i den danske mediebureaubranche og nu internationalt ud af London. Johan er kendt for sin analytiske og strategiske tilgang til udfordringer og er kompetencemæssigt næsten uden sidestykke i forhold til den rolle, han bestrider. Johan er igen i år en del af The M List.

HVAD ER DIN STØRSTE PROFESSIONELLE SUCCES I 2016?

Vi har i lang tid arbejdet på at omstille en traditionel medieindkøbsorganisation til en real-time, datadrevet, audiencefokuseret virkelighed, hvor teknologi er lige så vigtig som kompetencer og relationer. I 2016 samlede vi de sidste løseender og alle dele af vores global organisation peger nu i samme retning: Ind i “The Real Time Era”.

HVAD HAR VÆRET DIN STØRSTE PROFESSIONELLE SKUFFELSE I 2016?

At tilliden mellem annoncører og bureauer er faldet. Bureauerne har ikke været gode nok til at forklare de nye modeller, og værdien for annoncørerne, og nye, komplekse muligheder er blevet oversat til manglende gennemsigtighed. Vi skal arbejde sammen om at genetablere gensidig tillid.

HVAD ER DIN STØRSTE MARKETINGMÆSSIGE UDFORDRING I 2017?

At genetablere tilliden mellem annoncører og bureauer, og sørge for at alle forstår værdien af de nye muligheder. Nøgleordet er samarbejde.

HVOR FINDER DU DIN FAGLIGE INSPIRATION?

Jeg er så heldig, at en stor del af mit job består i at rejse rundt i verden og se alle de fantastiske ting, der bliver skabt i vores organisation. En stor del af mit arbejde består af at kæde folk på hver sin side af jordkloden sammen omkringideer, der opstår i markederne.

HVIS DU SKULLE GIVE BRANCHEN EN FAGLIG OPSANG HVAD SKULLE DET SÅ VÆRE?

Vi skal stå sammen, og arbejde strategisk. Det nytter ikke noget, at vi alle sammen hver især fokuserer på det taktiske “win” lige foran os, når branchen er i en så rivende strategisk udvikling.

HVIS 2017 SKAL VÆRE EN SUCCES FOR DIG, HVAD SKAL DU SÅ OPNÅ?

Et meningsfuldt, strategisk samarbejde mellem annoncører, bureauer og medier omkring de vigtige dele af branchens udvikling. Et godt eksempel er Viewability. Hvordan kan vi som branche tillade, at det er acceptabelt at sælge annoncer, som ingen kan se?