Erfaring

Henrik har beskæftiget sig med onlinemarketing siden 1999, hvor han etablerede onlinesuccesen Intervare.dk, som i dag er nemlig.com, hvor han selv havde rollen som salgsdirektør. Herudover har han været analysekonsulent hos Analyse Danmark og Digital Business Specialist i Deducata. Siden 2005 har han være CEO – Digital Strategy i IIH Nordic.

Motivation

Henrik Stenmann er en af de mest innovative og fremadstormende bureauchefer vi har herhjemme. Ikke alene er han en dygtig digital rådgiver og marketer, men han har også med indførelsen af en fire dages arbejdsuge for alle IIH Nordic medarbejdere vist, at han er en nytænkende og stærk leder, som ved hvad talent- og medarbejderpleje betyder i et konkurrencepræget marked samt en profil, der ikke bare får gode idéer, men rent faktisk også tør at udfolde dem. En innovativ og succesrig tilgang til bureaudrift kombineret med en høj marketingfaglighed gør, at Henrik igen i år er en naturlig del af The M List.

Hvad har været din største professionelle succes i 2017?

Fire dages arbejdsuge og egen udvikling af avanceret machine learning, som bliver prøvet af i det store udland.

Hvad har været din største professionelle skuffelse i 2017?

Den øget fokus på pris, timepris og kundernes udfordringer med at skelne mellem kvantitet og kvalitet. Så skuffet? Ikke rigtig det har blot tvunget os til at gøre det som er ekstra svært, og som kræver ekstra dygtige folk for at det kan lykkes.

Hvad bliver din største marketing udfordring i 2018?

Endnu flere koncepter på machine learning-produkter. GDPR rådgivning. Udvikling af flere analytics-produkter og ydelser.

Hvor finder du din faglige inspiration?

Vi holder en del træning internt, så her får jeg megen viden. Derudover så deltager jeg på forskellige konferencer både de faglige – men også i andre “brancher”. Så bruger vi machine learning til research, hvilket gør os i stand til at få viden ekstremt gennemarbejdet og koncentreret.

Hvis der var en i branchen du skulle give et skulderklap – hvem skulle det være og hvorfor?

Sune Nielsen fra Google. Sune har efterhånden været i Google 12 år. Sune har i alle årene kæmpet for, at Google blev en større del af virksomhedens digitale budget, men hvor rådgivningen altid har været fair & humble og ikke mindst troværdig. Sune er også sympatisk og har derfor en stor berøringsflade i Danmark. Stor ros til Sune herfra.

Hvis 2018 skal være en succes for dig, hvad skal du så opnå?

En endnu stærkere position på analytics-fronten. Seneste to år har IIH været blandt top 10 i verden på analytics. Til næste år vil vi gerne i top fem. Nu blev vi nr. 1 i Great place to Work for IT virksomheder. Det vil vi også gerne i 2018. Derudover førende på analytics machine learning vil være et mål.