Erfaring

I 2002 begyndte Lone sin karriere som Sales & Market Analyst i Beauvais. Herefter kom hun i 2006 til Kraft Foods, hvor hun begyndte i en stilling som Category Manager og sluttede af i 2010 som Customer Marketing Manager. Herefter var hun Vice President for Marketing i Royal Copenhagen i en årrække, inden hun i 2014 tilsluttede sig Toms Gruppen som Strategic Commercial Developer, hvorefter hun i 2015 fik stillingen som marketingdirektør.

Motivation

Lone Lyng Andersen har med sit marketingstrategiske flair og kommercielle forståelse været med til at vende en negativ udvikling og opnået flotte resultater for Toms Gruppen. Senest, og som et eksempel på et differentieret marketingtiltag, har Toms Gruppen med Lone i front opnået stor succes med kampagnen “Husk hyggen”, som udover flotte branchepriser (AEA) har sprunget rammerne for opnåelse af brand- og kampagnekendskab. Lone har bevist, at hun på elegant vis formår at holde liv i klassiske danske brand-ikoner som Toms Guldbar, Guldkarameller og Anthon Berg ved at kombinere klassiske retail-orienterede marketingdiscipliner med nytænkende digitale tiltag og positioner. Lone er med sit stærke faglige kompetenceniveau, internationale meritter og flotte resultater igen i år at finde på The M List.

Hvad har været din største professionelle succes i 2017?

Re-lancering af et af Toms Gruppens stærkeste ikoner tilbage fra 1932. Den klassiske Guld Barre har fået nye klæder (og form). Det har været en hård, men nødvendig beslutning, og jeg tror på, at Guld Barren nu klar til endnu 85 år på det danske marked.

Hvad har været din største professionelle skuffelse i 2017?

Mine skuffelser sker primært pga. utålmodighed. Markedet vrimler med muligheder, men erfaring har lært mig at prioritere kvaliteten i eksekveringen og sige nej tak til nogle af de muligheder, der byder sig.

Hvad bliver din største marketing udfordring i 2018?

Fastholde strategien og sikre vækst i et fladt marked.

Hvor finder du din faglige inspiration?

Blandt kolleger, samarbejdspartnere og i netværk. Dertil hvad jeg kan snuse op i markedet via andre kløgtige initiativer.

Hvis der var en i branchen du skulle give et skulderklap – hvem skulle det være og hvorfor?

Vores bureauer og samarbejdspartnere for det gode samarbejde gennem mange ord, og deres konstante evne til at udfordre og inspirere mig på trods af års samarbejde.

Hvis 2018 skal være en succes for dig, hvad skal du så opnå?

Forretningsmæssige resultater samt styrkede interne processer.