Erfaring

I 1995 tiltrådte Pia stillingen som Account Manager hos McCann. I 2000 kom hun til Bates/141 Denmark i en lignende stilling og blev i 2002 forfremmet til Client Service Director. I 2006 blev hun Managing Director, Denmark hos

Motivation

Pia Tandrup Hoelgaard er en stærk kommerciel bureaudirektør og en bemærkelsesværdig leder der i med- og modgang altid og på alle niveauer holder fanen højt. Hun er derfor en profil på The M List 2018. Pia arbejder med et vedvarende fokus på værdien i at være relevante på tværs af hele kunderejsen og med den nye organisatoriske omstrukturering, hvor OgilvyOne, Ogilvy Advertising og Ogilvy Healthworld bliver samlet under Ogilvy-navnet og under én samlet ledelse, er det netop dét, der er sat i fokus. Strategien hos Ogilvy har til hensigt at koble bureauets kvalifikationer inden for felterne strategi, social, digital, dialog og branding under en fælles filosofi, hvor kunderejsen bliver bindeleddet. Bag sig har Pia flotte resultater, og kombineret med hendes ledelsesegenskaber har hun selvsagt en plads på The M List 2018.

Hvad har været din største professionelle succes i 2017?

Vi har fået fjernet de organisatoriske siloer på bureauet. Derfor kan vi nu for alvor hjælpe vores kunder med at bygge stærke brands i krydsfeltet mellem brand-positionering og omnichannel-kundeoplevelser. Vi har flyttet os fra at agere som et traditionelt reklamebureau til nu at tænke og levere som et moderne marketingbureau.

Hvad har været din største professionelle skuffelse i 2017?

Mange opfatter os fortsat som et lidt traditionelt reklamebureau, og det irriterer mig, for den opfattelse er ganske enkelt forkert. Men vi må kigge indad og erkende, at transformation tager tid, og vi ikke har været dygtige nok til at ændre den opfattelse. Så den del kommer til at få stort fokus i 2018.

Hvad bliver din største marketing udfordring i 2018?

At få implementeret vores nye, ambitiøse strategi, hvor vi udvider paletten af marketing-services og -produkter endnu mere. Vi skal bygge på, ift. at få integreret dén store marketingviden, der ligger i vores internationale Ogilvynetværk. Og så er det naturligvis et must, at vi får succes med at tiltrække endnu flere stærke kræfter til bureau.

Hvor finder du din faglige inspiration?

At være en del af en international bureaukæde giver mange fordele. Ogilvy er en skattekiste af viden, indsigter og inspiration, som jeg drager stor fordel af både i fht. personlig læring og udvikling, men også ifht. arbejdet med vores kunder.

Hvis der var en i branchen du skulle give et skulderklap – hvem skulle det være og hvorfor?

Jeg ville give Forsvarets Rekruttering et skulderklap – vel at mærke deres marketingsektion. De bliver bare ved med at overraske os med deres lyst til nytænkning og deres løsningsmæssige mod. No guts. No glory – var der vist en kendt general der engang sagde …

Hvis 2018 skal være en succes for dig, hvad skal du så opnå?

At vi fortsat formår at hjælpe vores kunder med deres kommercielle udfordringer gennem en mere strategisk tilgang til marketing og kundeoplevelser samtidigt med at vi opretholder en sund balance mellem kravet om at nå vores vækstmål og vigtigheden af at have glade medarbejdere, som hele tiden udvikler sig fagligt.