Erfaring

Med en uddannelsesmæssig baggrund inden for ingeniørfaget fra DTU i 1992 startede Gustav sin karriere som Senior Analyst i Nordea i årene 1993 til 1997. I 1998 skiftede han bankverdenen ud med konsulentbranchen, og sad til 2001 som Management Consultant i Bain & Company. 2002 var året, hvor han var med til at stifte Adform.

Motivation

Gustav Mellentin figurerer første gang på The M List, men alligevel er han ikke noget overraskende navn på listen. Som CEO og stifter af Adform står han i spidsen for en af verdens ledende advertising technology virksomheder, der
 leverer imponerende resultater inden for sit felt. I slutningen af 2018 var Gustav med til at tage det næste store skridt, da Adform startede en rejse mod at blive børsnoteret og vækste sig endnu større. Dette kommer på baggrund af en række år med stabil vækst, som afspejler en virksomhed, der kontinuerligt præsterer og høster værdien heraf. Ligeledes tegner det et billede af en visionær leder, som tør have ambitioner samt formår at handle på dem. Det opnår Gustav ved, på overlegen vis at navigere i spændingsfeltet mellem kommercielle muligheder inden for annoncering og teknologi. Velkommen til:

HVAD HAR VÆRET DIN STØRSTE PROFESSIONELLE SUCCES I 2018?

At Adform har lavet globale aftaler med nogle af verdens største annoncører og mediebureauer.

HVAD VILLE DU GERNE HAVE GJORT MERE AF I 2018?

Jeg synes, det er sjovt at tænke nyt på produktsiden og vil altid gerne bruge mere tid på det.

HVAD BLIVER DIN STØRSTE MARKETING UDFORDRING I 2019?

At overbevise flere og flere i markedet om at verden bevæger sig fra smalle løsninger til platformsløsninger – og at Adform er stærkest i denne kategori.

HVORDAN FORVENTER DU, AT DIN ROLLE VIL FORANDRE SIG I 2019?

Mere tid på landevejen i forbindelse med mere intern og ekstern kommunikation.

HVIS DER VAR EN I BRANCHEN DU SKULLE GIVE ET SKULDERKLAP – HVEM SKULLE DET VÆRE OG HVORFOR?

Jeg skal ikke kigge længere end vores bestyrelse. Hermann Haraldsson er gået fra at være bureauchef til at køre et succesfuldt børsnoteret selskab, og Lars Fløe har taget Sitecore til at blive en global leder. Flot gjort.

HVIS 2019 SKAL VÆRE EN SUCCES FOR DIG, HVAD SKAL DU SÅ OPNÅ?

Adform skal vokse til at blive en anerkendt global leder inden for annonceteknologi.