Erfaring

Efter en kort tid som konsulent hos Rambøll Management Consulting kom Kristian i 2002 til Carlsberg, hvor han sidder indtil primo 2019. Her har Kristian haft en lang række forskellige marketingstillinger som bl.a. Regional Marketing Director i Asien og Managing Director, Marketing, Innovation & Commercial Development i Tyskland, Vice President Marketing and Innovation i Carlsberg Group og primo 2019 som Group CMO i Scandza Group.

Motivation

Med 16 år på bagen hos Carlsberg Group kender Kristian Walsøe bryggeribranchen ud og ind, og det er intet under at han for halvandet år siden blev valgt som ansvarlig for innovation og marketing af den samlede globale Carlsberg-portefølje. Kristian lægger et langsynet strategisk sigte for dagen i sit arbejde, og er primær driver på accelereringen af væksten og udviklingen af gruppens portefølje på anselige markeder som det amerikanske, asiatiske og mellemøstlige. Carlsberg Groups gode resultater i 2018, særligt på det asiatiske marked, er et klart bevis på, at Kristian med sine solide marketingstrategiske evner formår, at levere synlige vækstresultater. Med høje ambitioner og sans for forretningsvækst har Kristian fortjent en plads på The M List. Han er nu klar til at vise sit værd hos Scandza Group, og vi glæder os til at følge Kristian.

HVAD HAR VÆRET DIN STØRSTE PROFESSIONELLE SUCCES I 2018?

Etablering og stærk vækst på nye strategiske markeder samt lancering af strategisk vigtige line extensions.

HVAD VILLE DU GERNE HAVE GJORT MERE AF I 2018?

Ekspansion af brandportefølje i endnu flere af vores strategiske markeder, hvor vi i dag kun har 1-2 brands solidt forankret.

HVAD BLIVER DIN STØRSTE MARKETING UDFORDRING I 2019?

Jobskifte til ny virksomhed i fødevarebranchen med tilhørende opgave at etablere en central marketingfunktion på tværs af eksisterende divisionstilhørende marketingfunktioner og samle både centrale og de-centrale funktioner under et lederskab – med forbrugeren og kunden i centrum.

HVORDAN FORVENTER DU, AT DIN ROLLE VIL FORANDRE SIG I 2019?

Vil være fokuseret på organisering af marketingfunktionen herunder etablering af nye interne funktionsområder samt udarbejdelse af nye standarder, processer og arbejdsmetoder.

HVIS DER VAR EN I BRANCHEN DU SKULLE GIVE ET SKULDERKLAP – HVEM SKULLE DET VÆRE OG HVORFOR?

Ingen nævnt, ingen glemt.

HVIS 2019 SKAL VÆRE EN SUCCES FOR DIG, HVAD SKAL DU SÅ OPNÅ?

To-cifret vækst på både top og bundlinje, succesfuld udvidelse og re-organisering af marketing organisation samt etablering af stærk pipeline af initiativer og innovationer klar til lancering i 2020+.