Erfaring

Bianca startede sin karriere i 2007 hos Adtomic Communications som projektleder og efterfølgende som Account Manager. Herefter Pandora, hvor hun bestred flere globale roller, senest Global Director, Digital Experience, Group Marketing. Siden september 2017 har hun siddet som Vice President of Global Marketing hos Sennheiser Communications.

Motivation

Ambitioner, flid og et fagligt højt niveau har altid været kendetegnende for Bianca Nesgaard, hvis fremsynethed og kreative begavelse gennem årene har skabt vækst og værdi for både virksomheder og brands. Tidligere er det set hos Pandora, hvor Bianca spillede en hovedrolle i smykkefirmaets indtog på de sociale medier samt for opbygningen af en ny global marketingafdeling. I dag skinner hendes kreative idéer og skarpe forretningsøje gennem Sennheiser Communications, som det seneste år har set flotte resultater og solid vækst, men også innovative tiltag og udvikling. I november annoncerede de et nyt brand og firmanavn, EPOS, som Bianca har udarbejdet med en opsigtsvækkende kombination af digital flair, global brandforståelse og innovation. I år klinger hendes navn derfor iørefaldende, nyt og spændende på The M List.

Hvad har været din største professionelle succes i 2019?

I november 2019 annoncerede vi vores nye firmanavn og brand EPOS. Det har været en utrolig omfattende og udfordrende øvelse at udarbejde et nyt brand på rekordtid. Med ansvar for den overordnede brand orkestrering har det betydet, at jeg har arbejdet med alle dele af forretningen og gentænkt vigtige touchpoints, såsom helt nyt digitalt eco-system.

Hvad ville du gerne have gjort mere af i 2019?

Jeg ville godt have været mere ude i markederne for at mødes med mit globale team og vores partnere face2face, samt kunnet give de mange nye ansigter i marketingteamet mere tid og fordybelse.

Hvad bliver din største marketingudfordring i 2020 hvis forudsigelserne om dårligere konjunkturer holder stik?

Vi er heldigvis i et marked med god organisk vækst og har god momentum i markedet, så det er ikke en stor bekymring. Men vores udfordring bliver at følge med vores egne ambitioner, og de milepæle vi har sat for os selv. Marketing-wise betyder det en transition til digital og datadreven kommunikation, som jeg ser meget frem til.

Hvordan forventer du, at din rolle vil forandre sig i 2020?

Forhåbentligt får jeg lidt mere tid til at guide og coache mit team – virkelig at få teamet i sync, mens vi lancerer en masse nyt og spændende marketingmæssigt. Et år, der står mere på orkestrering og forretningsudvikling.

Vil FN’s verdensmål påvirke dit arbejde i 2020 – og i så fald hvordan?

Som et premium brand forventes det i høj grad fra vores kunder, at vi agerer ansvarligt i vores måde at drive forretningen på. Vi vil konstant skulle følge med og vægte dette højt for at være relevante og ”in-touch” med de forventninger, der er til os og vores produkter.

Hvis der var en i branchen du skulle give et skulderklap – hvem skulle det være og hvorfor?

Det seneste år har jeg arbejdet sammen med utrolig mange dygtige folk for at lykkes med vores nye brand: Alt fra headhuntere, digitale bureauer og konsulenter, designbureauer, freelancere, brandingbureauer, analysefirmaer og strategifolk. Det vil simpelthen være uretfærdigt kun at pege på én, da det har været en holdindsats uden lige.