Erfaring

Les karriere har været centreret om medieverdenen fra dag et. Hun startede som journalist hos Benjamin Media, har været Head of Promotion hos Copenhagen Records og radiovært på DR P3. Hun er derudover en ivrig iværksætter og har bl.a. været medejer af den eksklusive Bar O. I dag leder hun pladeselskabet Sound of Copenhagen Records, er DJ på freelancebasis og er stifter og CEO hos Heartbeats

Motivation

Le Gammeltoft er en first-mover i mediebranchen. Hun tør tage chancer, udfordre den sædvanlige måde at drive virksomhed på og satse på kvalitet og fornyelse. Senest har Le haft succes som stifter af det digitale medie Heartbeats, der fokuserer på podcasts, kultur, livsstil og samfund. På få år har Heartbeats formået at slå sig fast som et vellykket og differentieret medie og bureau i en branche, der uden diskussion er svær at få succes i. Dette skyldes bl.a. Les kreative mindset og blik for kvalitet, samt hendes evne til at se muligheder i en digitaliseret fremtid med nye brugerbehov. I efteråret
2019 blev Heartbeats solgt til Aller, men stadig med Le ved roret. Det betyder større kapital og stærkere muskler til at levere kvalitetsfyldt content til danskerne. Le er en unik iværksætter og en spændende ny profil på The M List.

Hvad har været din største professionelle succes i 2019?

At gøre Heartbeats så attraktiv som virksomhed, at flere større mediehuse har vist interesse for at købe min tidligere medejer ud. Valget faldt på Aller Media, som købte Zibra A/S ud.

Hvad ville du gerne have gjort mere af i 2019?

Jeg ville gerne have holdt flere live-podcast events. Det er et stærkt redskab i forhold til at skabe et fællesskab omkring lydformaterne.

Hvad bliver din største marketingudfordring i 2020 hvis forudsigelserne om dårligere konjunkturer holder stik?

At fastholde overfor kunderne, at de stadig skal tænke langsigtet branding og content samarbejder.

Hvordan forventer du, at din rolle vil forandre sig i 2020?

Virksomheden vil utvivlsomt vækste yderligere, og min rolle bliver stadig mindre og mindre hands on på de enkelte bureauopgaver.

Vil FN’s verdensmål påvirke dit arbejde i 2020 – og i så fald hvordan?

Ja, vi arbejder meget med den grønne omstilling og ligestilling, og det er to vinkler, der vil fylde mere i 2020.

Hvis der var en i branchen du skulle give et skulderklap – hvem skulle det være og hvorfor?

Signe Christiani fra Mercedes Benz Danmark. For at blive ved med at udfordre, hvordan man som brand kan tænke markedsføring og søsætte utraditionelle kampagner og samarbejder.