Erfaring

Jimmi er skolet hos Kunde & Co, hvor han tilbragte de første mere end fire år af sin karriere. I 2010 kom han til Creuna som Media Manager, hvorefter han avancerede internt og blev Media Director. Jimmi rykkede senere videre til Magnetix Linked by Isobar, og i dag sidder han som Managing Director for Isobar Denmark.

Motivation

Jimmi Eriksen står for fremdrift og resultater, og med mere end 15 års erfaring inden for kommerciel forretning på tværs af marketing, rådgivning, media og digital er han den rette mand til at overtage stafetten efter bureaustifteren af den danske succes Isobar: Martin Bochineck. Jimmi startede sit bureaueventyr hos Kunde & Co, og et hurtigt kig på hans CV fortæller, at det blev startskuddet på en imponerende rejse. Jimmis stærke faglighed, høje ambitionsniveau og kæmpestore drive har landet ham den ene ansvarstunge rolle efter den anden. Gang på gang er det lykkedes ham at løfte dette ansvar og skabe værdi, og Jimmi skriver sig derfor ind på The M List 2021 som en ung og fremadstormende marketer, der har sat sit præg på branchen. Jimmi er bestemt værd at holde et vågent øje med fremadrettet!

 

HVAD HAR VÆRET DIN STØRSTE PROFESSIONELLE SUCCES I 2020?

Som bureau havde vi en række flotte cases med Satair, BD og Tivoli som bl.a. betød en række priser ved DDA, hvor vi også blev årets digitale bureau. Vi havde også nogle store lanceringer, som eks. Satair’s globale Marketplace. Men vigtigt, vi er lykkes med at holde sammen på bureauet og sikre, at vi ikke skulle opsige nogen på baggrund af Corona. 

HVAD BLIVER DIN STØRSTE PROFESSIONELLE UDFORDRING I 2021?

Fortsat at holde fokus på de gode løsninger, kundetilfredshed samt personalefastholdelse. 

HVORDAN FORVENTER DU, AT DIN ROLLE VIL ÆNDRE SIG I 2021?

Jeg håber, vi kommer mere tilbage til dagligdagen, hvor vi igen kan arbejder mere langsigtet og have fokus på at udvikle vores kunders forretning. 

HVILKE TENDENSER I BRANCHEN VIL DU GERNE SE MERE AF I 2021?

Vi forventer, at commerce og martech fortsat vil buldre derud af. Commerce, fordi vi stadig kigger ind i en del måneder med Corona. Derudover forventer vi, at data og brug af data for alvor tager fart. Bl.a. automatisering af interne processer via machine leading/AI. 

HVAD HAR VI LÆRT IGENNEM CORONAKRISEN OG DEN TRANSFORMATION, DEN HAR SKABT?

Jeg tænker, vi har lært flere ting, vi har bl.a lært, at vi ikke behøver at sælge vores børn for at nå et fly kl. 6.30 til Helsinki, og holde en times møde for at flyve hjem igen kl. 22 om aftenen. Det kan man faktisk godt klare via video. 

HVEM I BRANCHEN FORTJENER ET SKULDERKLAP – OG HVORFOR?

Helt klart oplevelsesøkonomien, de har virkelig haft det hårdt. Vi har været involveret i Tivoli, Lalandia, Legoland og Merlin som alle sammen i den grad har kæmpet.