Erfaring

Troels startede sin karriere som Information Architect hos Framfab. Siden har han arbejdet på både kunde- og bureausiden, hvor han bl.a. har været hos Tribal DDB, Codan Forsikring, Telenor DK, In2Media og TDC. I 2015 kom Troels til e-conomic & Visma Software Denmark, hvor han i dag er CMO.

 

 

Motivation

Troels Skjelbo rummer lige dele stor marketingfaglig kapacitet, tårnhøje kommercielle ambitioner og benhård digital kyndighed, og det er blevet opskriften på transformationen af e-conomic & Visma Software Denmark til en integreret og helstøbt forretning, der sætter sit præg på branchen. Troels kommer med erfaring fra både kunde- og bureausiden, hvor han har været vant til at drive online aktiviteter meget tidligt i karrieren, og han har over årene vokset sig ind i og indtaget diverse bestyrelsesposter. 2020 er ingen undtagelse, og allerede i januar trådte Troels ind i bestyrelsen hos Fluid, hvor han lige siden har aktiveret sit fulde kompetencespænd. Troels er en skarp marketer, som løfter niveauet hos e-conomic & Visma Software Denmark, og det lander ham en plads på årets The M List.

Hvad har været din største professionelle succes i 2020?

At vi succesfuldt har gennemført den transformation af virksomheden, som har været i gang et par år. Det er fantastisk at se virksomheden, innovationen og medarbejderne blomstre, fordi vi har fjernet top-down styring, bruger OKR til at eksekvere, har nedbrudt siloer i organiseringen og indført ledelse der bygger på engagement frem for frygt.

Hvad bliver din største professionelle udfordring i 2021?

For at kunne fastholde vores høje vækst, har vi et meget ambitiøst produkt roadmap i år. En del af produkterne ligger lidt væk fra vores kerneydelse, og min største udfordring bliver at tilrettelægge den bedst mulige lancering og implementering af disse produkter.

Hvordan forventer du, at din rolle vil ændre sig i 2021?

Ren marketing har længe kun været en mindre del af min samlede rolle, og jeg har løbende fået større ansvar i forhold til salg og marketing på tværs af alle kanaler og hele virksomheden. Jeg håber, at denne udvikling vil fortsætte i 2021.

Hvilke tendenser i branchen vil du gerne se mere af i 2021?

Ledelsen og organiseringen af salg og marketing, mener jeg har det største forbedringspotentiale. Alt for mange har organiseret sig i produkt- eller kanalsiloer, og samtidig ledes disse afdelinger på en meget gammeldags måde som dræber kreativitet og innovation. Jeg håber, at jeg kan medvirke til, at det bliver en vigtig tendens i 2021 at ændre dette.

Hvad har vi lært igennem Coronakrisen og den transformation, den har skabt?

At hvis din forretning fungerede godt før Corona, var det ikke så svært at få det til at fungere uden noget større tab af momentum. Men hvis man havde forsømt at transformere sin virksomhed, og stadig er afhængig af gammel- dags ledelsesprincipper og forældet teknologi, tror jeg, man har lært, at det slet ikke fungerer nu.

Hvem i branchen fortjener et skulderklap – og hvorfor?

Noget af det bedste ved at være en del af M List er muligheden for at give mine mange mentorer et skulderklap. I år vil jeg give give et skulderklap til Marianne Hjaltelin fra Hjaltelin Stahl. Hun var en kæmpe inspiration og men- tor for mig i starten af min karriere, og er stadig en af de personer jeg som ven og mentor helst vil sparre med.