Erfaring

Camilla kickstartede sin karriere hos Tele2, hvorefter hun sad i ledende stillinger hos både Electronic Arts og Codan. I 2011 startede Camilla hos TDC, senest i stillingen som SVP, Head of Marcom, TDC Group, hvorefter hun tog forbi Danske Bank. Siden 2018 har Camilla siddet hos Nilfisk i stillingen som EVP & CMO.

Motivation

Med en stærk track record inden for store marketingroller, overtog Camilla Ramby i 2018 ansvaret for Nilfisk’s marketing og bæredygtighedsstrategi, og det har medført styrkede resultater. Siden Camilla tog stafetten videre, har rengøringsgiganten opjusteret på marketingfronten og ikke mindst det grønne fokus, hvilket har sat tydelige spor i omsætning og vækst. Strategien om at gøre Nilfisk mere bæredygtig fik for alvor ben at gå på med Camillas evne til at koble innovation, eksekvering og klassisk marketing sammen med målet om at nedsætte klimaaftrykket. Et solidt regnskabsår for 2021 og organisk vækst, kan tilskrives Camillas ansvarsområde, personlige gennemslagskraft og ledelseskompetencer, som har sikret fremgang for Nilfisks bæredygtige tiltag. Camilla er en CMO i særklasse, og vender fortjent tilbage på The M List.

 

HVAD HAR VÆRET DET SVÆRESTE FOR DIG I DET FORGANGNE ÅR?

2021 var andet år med COVID-19 og dermed andet år, hvor jeg ikke havde mulighed for at besøge medarbejdere, kolleger og kunder som følge af rejse- restriktioner. Det har bestemt været udfordrende.

HVAD BLIVER DIN STØRSTE PROFESSIONELLE UDFORDRING I 2022?

I Nilfisk har vi sat nogle meget ambitiøse bæredygtighedsmål, hvilket der skal leveres på allerede fra 2022. Det kræver en indsats fra hele organisationen, hvilket bliver både en spændende, men også stor professionel udfordring.

HVAD HAR VÆRET MEST VIGTIGT FOR DIN SUCCES I ÅR?

Bliver kun en succes, hvis jeg har et stærkt team. Førsteprioritet vil således altid være, at udvikle mit team og sikre en høj medarbejdertilfredshed.

HVAD SAVNER DU, AT BRANCHEN DISKUTERER MERE?

Bæredygtighed og diversitet er områder alle virksomheder skal forholde sig til de kommende år, hvorfor det vil være relevant også at diskutere det i branchen.

PÅ HVILKE(T) OMRÅDE(R) SER DU GERNE AT BRANCHEN UDVIKLER SIG?

Marketingdisciplinen favner bredt, men opfattelsen af “marketing” begræn- ses ofte til kampagnearbejde, hvilket branchen med fordel kunne arbejde med.

HVEM I BRANCHEN FORTJENER ET SKULDERKLAP – OG HVORFOR?

Therese Hjermind er i dag VP, Field Marketing Europe & Pacific. Hun er en fantastisk medarbejder, som har skabt et stærkt team, imponerende resulta- ter og bidraget betydeligt til udarbejdelsen af Nilfisk’s 2026-strategi. Therese fortjener bestemt et skulderklap.