Erfaring
I 2004 startede Mathias sin karriere som Key Account Manager hos DBA, hvorefter han har siddet i ledende digitale- og marketingstillinger hos eBay, Just Eat, LEGO Group, Dynaudio, MEC og Monstarlab. I 2018 kom Mathias til IUM Danmark, og i 2021 tiltrådte han sin nuværende stilling som Sales & Marketing Director hos LEGO House.
Motivation
Sidste år blev Mathias Funder krediteret på The M List for sit flotte arbejde hos mediebureauet, IUM, hvor han førte bureauet frem i lyset på den danske mediebureauscene. Mathias er en eftertragtet herre grundet sine unikke ledelses- kundskaber, og det var derfor forventeligt, at LEGO House øjeblikkeligt kastede blikket mod Mathias, da stolen som Sales & Marketing Director blev ledig. Til trods for, at LEGO House har været ramt af coronanedlukninger har Mathias formået at bevare et køligt overblik, som udmønter sig ved vækstende omsætning og et stigende antal besøgende, der igen sætter LEGO House på rette kurs. Mathias er en helstøbt og digital stærk frontfigur, som med sit strategisk mindset agererer som fyrtårn i hårde tider. Det er sjældent, at man støder på en leder som Mathias, og derfor skal han naturligvis hyldes af The M List 2022.
HVAD HAR VÆRET DET SVÆRESTE FOR DIG I DET FORGANGNE ÅR?
Jeg startede 2021 med at stå uden job og brugte foråret på, at finde ud af hvilken retning jeg gerne vil tage min karriere. Det har både været en svær og lærerig tid, men også god proces med mange overvejelser og samtaler.
HVAD BLIVER DIN STØRSTE PROFESSIONELLE UDFORDRING I 2022?
At sikre, at jeg bruger min energi og tid der, hvor jeg gør den største forskel. Derfor endnu mere fokus og færre store projekter.
HVAD HAR VÆRET MEST VIGTIGT FOR DIN SUCCES I ÅR?
Være mig selv og hvile i det.
HVAD SAVNER DU, AT BRANCHEN DISKUTERER MERE?
Er vi gode nok til at passe på hinanden? Jeg synes, jeg ser mange – især helt unge, som løber lige ind i muren med stress. Det bør vi have mere fokus på at forebygge og tale om.
PÅ HVILKE(T) OMRÅDE(R) SER DU GERNE AT BRANCHEN UDVIKLER SIG?
Jamen det handler nok stadig om teknologi, bæredygtighed og mennesker. Hvordan kan vi som marketers drive vigtige dele af den agenda. Derudover også bringe marketing endnu tættere på bestyrelsens beslutninger.
HVEM I BRANCHEN FORTJENER ET SKULDERKLAP – OG HVORFOR?
Det bliver en gentagelse af svaret fra de andre år. Ingen nævnt, ingen glemt 😉