Erfaring
Mette startede sin karriere hos EuroAds Group og senere Ericson, inden hun i 2010 blev hentet til 3 Danmark i stillingen som Senior Communications Advisor. I 2015 begyndte Mette sin rejse hos Nordic Entertainment Group, hvor hun er rykket sikkert opad karrierestigen for i dag at kunne kalde sig Senior Vice President, PR & Communications.
Motivation
Siden 2021 har Mette Christiansen Barnes formået at styrke hendes position hos NENT. I 2021 startede Mette i en ny rolle med udvidet ansvar som Vice President, PR & Communications, og i slut februar formåede hun på fornemmeste vis at blive forfremmet til Senior Vice President, PR & Communications. I hen- des internationale position har hun ansvaret for alle pr- og kommunikationsaktiviteter på tværs af alle NENT’s operationelle markeder – nordiske såvel som internationale. Herudover leder hun seks forskellige pr-afdelinger centralt og lokalt bestående af 25 ansatte, som kun vil vokse i løbet af 2022. Mette er en fremadstormede ildsjæl med et ambitionsniveau og drive af særlig kaliber. Hendes strategisk funderet mindset, forretningsmæssige indsigt og forbilledlige fremdrift gør, at hun endnu en gang stryger direkte ind på The M List 2022.
HVAD HAR VÆRET DET SVÆRESTE FOR DIG I DET FORGANGNE ÅR?
At skulle opbygge en både styrket nordisk og på samme tid international organisation bestående af seks sub-teams på under et år, der både er robust, samspillet, motiveret og agil.
HVAD BLIVER DIN STØRSTE PROFESSIONELLE UDFORDRING I 2022?
Jeg stiller allerede knivskarpt på at motivere og sikre et fortsat tårnhøjt niveau af trivsel, motivation og klar retning i et 2022, der byder på ambitiøs vækst og expansion med Viaplay, der går ind i Holland, UK og USA – og lige så mange store nye markeder i 2023.
HVAD HAR VÆRET MEST VIGTIGT FOR DIN SUCCES I ÅR?
At føle opbakning, tillid og klart mandat fra Anders Jensen, min chef og CEO – og mit eget team! Jeg tænker hver dag i at spille mine ledere og teams bedre, og jeg er meget bevidst om, at vi rykker fremad sammen og hvordan jeg kan coache og supportere deres sejre og resultater.
HVAD SAVNER DU, AT BRANCHEN DISKUTERER MERE?
Der er mange gode og vigtige debatter igang. Personligt er jeg ret optaget af positiv psykologi og betydningen af “højt selvværd og lille ego”. Det synes jeg vil klæde os at få talt lidt mere om i år.
PÅ HVILKE(T) OMRÅDE(R) SER DU GERNE AT BRANCHEN UDVIKLER SIG?
Jeg synes stadig, vi kan gøre det bedre på “kvinde-hjælper-kvinde”-området. Jeg bliver så oprigtigt glad og stolt, når kvinder har det i sig at skubbe og hjælpe andre kvinder frem. Kom nu – det føles så fedt og kommer tifoldigt retur. Det lover jeg!
HVEM I BRANCHEN FORTJENER ET SKULDERKLAP – OG HVORFOR?
Mine egne dygtige ledere. Jeg er meget imponeret over, hvor skarpe tanker, planer og perspektiver vi formår at få skabt. De uddanner mig hver dag, og det nyder jeg vildt meget. Jeg tænker meget i at omgive mig med mennesker, der nærer og inspirerer og føler mig meget heldig!