Erfaring
Christian startede karrieren hos SIGMA, hvorefter han kom til Danske Bank Group i 2006 – senest som Chief Consultant & Strategic Planner. Efter en kort mellemlanding hos Advance indtog han rollen som Nordic Strategy Director hos DDB. Herefter har han bl.a. påtaget roller som SVP, Head of Strategy & Innovation hos DDB Canada og Strategic Director hos NORD DDB CPH. I dag bestrider han positionen som Executive Strategy Director hos Accenture Song.
Motivation
Christian Budtz, en planner profil inden for strategisk kommunikation, marketing og branding med over 20 års erfaring, berettiger sin plads på The M List 2024. Med en imponerende karriere har han arbejdet med verdenskendte brands og opnået international erfaring fra byer som København, Stockholm og Toronto. Han er også kendt som vært for “The Brand Activism Podcast”, hvor han udforsker, hvordan brands kan være drivkraften for positiv forandring i en verden præget af klimakriser og social ulighed. I sin nuværende position hos Accenture Song kombinerer han strategisk ekspertise med en dyb forståelse for komplekse udfordringer, hvilket gør ham både eftertragtet og til en inspirerende stemme i branchen. Christians dedikation til at forme en bæredygtig fremtid for både brands og samfundet som helhed gør ham uundværlig på The M List 2024.
HVAD ER DEN VIGTIGSTE TENDENS I BRANCHEN?
Det vil næsten være lidt kedeligt at sige noget om AI. Så det vil jeg lade være med. I stedet har jeg lyst til at fremhæve, at jeg blandt kunder oplever en langt større sult på at skabe noget, der kan få deres brand til at skille sig ud i kategorien. Studier indenfor marketing effektivitet viser, at det er dyrt at være kedelig, så jeg vil tro, at denne appetit kommer til at fortsætte.
HVORDAN HAR AI PÅVIRKET DIN TILGANG TIL MARKEDSFØRING?
Det har skærpet sanserne. En nysgerrighed på, hvor det reelt kan løfte kreativitet og ideudvikling – men også på bias og etiske dilemmaer, som AI fører med sig, når vi skal arbejde med det i praksis.
HVAD ER DEN STØRSTE UDFORDRING FOR BRANCHEN?
Danmark er et af de lande i verden, der forbruger mest pr. indbygger. Hvis alle havde det samme forbrug som os, skulle vi bruge næsten 5 jordkloder. Så branchens største udfordring er større end os selv – nemlig at hjælpe de brands, der udvikler bedre bæredygtige alternativer med at blive mainstream, og med at stå stærkere.
HVORDAN LØSER MAN DEN UDFORDRING?
“Don’t try to make humans more sustainable, make sustainability more human”. Fremfor løftede pegefingre og dårlig samvittighed, skal vi bruge vores kreative superpower til at skabe nye fortællinger, som gør det mere sexet, inspirerende og sjovere at leve med lidt mere omtanke.
HVAD MENER DU ER DEN MEST UNDERVURDEREDE FÆRDIGHED INDEN FOR DIT FAG I DAG?
Eftertænksomhed og fordybelse.
HVAD HAR VÆRET DEN VIGTIGSTE SUCCES I DIT ARBEJDSLIV DET SENESTE ÅR?
At være med til at udvikle en kultur, hvor kreative og plannere arbejder tæt sammen, og som betyder at Accenture Song fortsat rangerer blandt de bedste kreative bureauer i Danmark.
HVILKEN MINDEVÆRDIG KAMPAGNE/MARKETING AKTIVITET HAR GJORT SÆRLIGT INDTRYK PÅ DIG?
Det er nemt at blive nostalgisk, og jeg synes der er mange. Men jeg bliver ved med at komme tilbage til SAS-kampagnen “Så godt som hjemme”, hvor Uffe Ellemann i bedste ‘Lost in Translation’-stil besøger Tokyo. En dejlig brandindsigt om SAS, som alle danskere kunne mærke. Foldet ud i seværdig historiefortælling.