Erfaring
Jens begyndte sin karriere som Market Controller hos Bonnier Publications A/S. Efter fire år tog han til Topdanmark, hvor han har arbejdet i over 25 år. Han har haft flere nøglepositioner, herunder Lead, Analysis & Marcom Manager og underdirektør, før han i 2018 avancerede til Direktør for Marketing. Udover sin lange karriere hos Topdanmark har Jens også erfaring som bestyrelsesmedlem i Heap.
Motivation
Jens Green spiller en vigtig og markant rolle hos Topdanmark, hvor han som leder af marketingteamet både udfordrer og støtter forretningen med stærke brand- og marketingdrevne strategier og initiativer. Hans lederskab er præget af et stærkt drive mod resultater og evnen til at identificere muligheder samt fremme samarbejde og høj faglighed i sit team for at sikre høj kvalitet og gennemtænkte løsninger i virksomhedens tiltag. For nylig blev Topdanmark eks. kåret til det næstbedste brand inden for forsikringsbranchen på det digitale område ifølge Q-Faktor-analysen, hvilket er en stærk placering i et stærkt kompetitivt marked. Jens’ marketingindsatser fremhæver sig som en vigtig drivkraft for at sikre, at virksomhedens digitale transformation mod ny kundeadfærd og muligheder og fastholdelse af en positiv position på markedet. Med sine gode resultater, faglige kompetencer og gode ledelsesevner fortjener Jens naturligvis en plads på The M List.
HVAD ER DEN VIGTIGSTE TENDENS I BRANCHEN?
Det mest oplagte – og også rigtige – er brugen af Generativ AI, men den store fokus på relevans/personalisering er mindst lige så vigtig. Kan vi lykkes med at få det til at smelte sammen, vil det være smukt.
HVORDAN HAR AI PÅVIRKET DIN TILGANG TIL MARKEDSFØRING?
På den korte bane og i praksis, nok ikke det helt store. Vi har i Top lanceret branchens første GPT løsning mod kunderne på web, men der er kun et stille start. Men har påvirket det billede jeg havde af, hvor vi kan komme hen bare om få år.
HVAD ER DEN STØRSTE UDFORDRING FOR BRANCHEN?
Holde høj relevans for kunden.
HVORDAN LØSER MAN DEN UDFORDRING?
Jeg tror vi skal læne os meget op af teknologi, men må ikke stoppe vores produkt og serviceudvikling.
HVAD MENER DU ER DEN MEST UNDERVURDEREDE FÆRDIGHED INDEN FOR DIT FAG I DAG?
Begrebet kunderejse er nok det mest misbrugte begreb i vores verden. At anderkende den faglighed der ligger i at tænke alle discipliner sammen, samtidigt med at vi bliver mere og mere specialiserede, er nok den færdighed jeg synes undervurderes.
HVAD HAR VÆRET DEN VIGTIGSTE SUCCES I DIT ARBEJDSLIV DET SENESTE ÅR?
At vi sammen med et dygtigt bureau har løftet vores udtryk og værdien af vores brandindsatser.
HVILKEN MINDEVÆRDIG KAMPAGNE/MARKETING AKTIVITET HAR GJORT SÆRLIGT INDTRYK PÅ DIG?
Der er SÅ svært, men Vejle Fjord begravelsen fra &Co ramte både en tid, et tema og en eksekvering som var fantastisk.