Erfaring
Gennem de seneste ni år har Lasses erhvervsmæssige rejse været tæt forbundet med marketingbureauet, Kunde & Co. Han indledte sin karriere som konsulent, hvorefter han avancerede og blev en integreret del af partnerkredsen. I august 2022 trådte han ind i rollen som Senior Partner, hvor han har formet sin ekspertise inden for marketing med en bred vifte af kompetencer, der strækker sig fra komplekse brandingstrategier til dybdegående rådgivning.
Motivation
Lasse Telling er på The M List i år på grund af hans flotte præstationer hos Kunde & Co. Han er den yngste og højest omsættende Senior Partner, der hjælper store internationale B2B-virksomheder med at forbedre deres bæredygtigheds- og ansvarsprofil. Lasse er en marketer med en stærk strategisk bred tilgang til virksomhed udfordringer og i løbet af de seneste ni år har han leveret synlige resultater på bl.a. plus 20 større brand transformationsprojekter for internationale virksomheder. Han leder et af de største account teams målt på omsætning og medarbejdere og er en integreret del af den øverste ledelse, som han tiltrådte i en ung alder. Alt dette viser hans passion og faglige dygtighed anno 2024 og de kommende år bliver ikke mindre interessant at følge karrieremæssigt. Lasse sikrer sig en velfortjent plads på The M List.
HVAD ER DEN VIGTIGSTE TENDENS I BRANCHEN?
Det er bæredygtighed. Fordi den både influerer branchen selv, vores kunder og har en væsentlig betydning for vores allesammens fremtid. Med de nye EU-krav om ESG-rapporteringer er området kun blevet endnu mere aktuelt, og de seneste principielle domme viser, at det i stigende grad har konsekvenser, hvis man ikke har styr på kommunikationen om bæredygtighed.
HVORDAN HAR AI PÅVIRKET DIN TILGANG TIL MARKEDSFØRING?
Vi ser, at AI forbedrer og optimerer alt fra analyse til idégenerering til kreativ udvikling, men også at dets værdi i høj grad afhænger af, hvordan man arbejder med det, og hvordan det integreres i de øvrige processer.
HVAD ER DEN STØRSTE UDFORDRING FOR BRANCHEN?
At fremtidssikre branchen. Simple as that. Hvis vi ikke formår at forandre os med alt det, der sker i verden lige nu, så vil vi hurtigt miste relevans – og i sidste ende betydning for virksomhederne. Men det er lettere sagt end gjort.
HVORDAN LØSER MAN DEN UDFORDRING?
Jeg tror, at det handler om at forstå, hvordan nye kundebehov, teknologier, lovkrav og samfundsmæssige dilemmaer vil påvirke virksomhederne, og hvordan vi som branche kan hjælpe dem med at navigere i den kompleksitet. Det kommer helt sikkert til at kræve, at vi tilpasser og udvikler den måde vi arbejder på i dag.
HVAD MENER DU ER DEN MEST UNDERVURDEREDE FÆRDIGHED INDEN FOR DIT FAG I DAG?
Kreativ konceptudvikling som rent faktisk leverer på strategien. For mig er den færdighed groft undervurderet. Man ser gang på gang, at den strategiske retning enten bliver glemt i den kreative proces, eller også bliver den taget alt for bogstaveligt – og så mangler gennemslagskraften.
HVAD HAR VÆRET DEN VIGTIGSTE SUCCES I DIT ARBEJDSLIV DET SENESTE ÅR?
Det er uden tvivl, at vi hos Kunde & Co har hjulpet nogle af Europas mest ambitiøse virksomheder på bæredygtighed med at gøre deres rejse endnu mere ambitiøs og synlig for omverdenen. Når det udmønter sig i håndgribelige resultater, bliver man bekræftet i, at det vi gør har en værdi.
HVILKEN MINDEVÆRDIG KAMPAGNE/MARKETING AKTIVITET HAR GJORT SÆRLIGT INDTRYK PÅ DIG?
Puha. Hvor skal man starte. Jeg er jo påvirket af mere end 35 års historie i Kunde & Co med ikoniske kampagner lavet af Lars von Trier, Knud Romer, Christoffer Boe og mange flere. Men for at nævne noget, vi ikke selv har kreeret i Kunde & Co, så synes jeg, at “Så godt som hjemme” – SAS kampagnen med Uffe Ellemann-Jensen, på flere måder var fuldendt.