Erfaring

Søren begyndte sin professionelle rejse som Account Manager hos det amerikanske reklamebureau Publicis. Herefter tog hans karriere en markant drejning, da han indtrådte som Partner & Strategy Director hos det danske reklamebureau Robert/Boisen & Like-minded. I løbet af de sidste 24 år har Søren været en central del af ledelsen hos bureauet.

Motivation

Søren Christensen udmærker sig som en af de mest erfarne strateger inden for dansk reklame og udgør kernen i strategiske tiltag hos Robert/Boisen & Like-minded. Der hersker ingen tvivl om hans markante indflydelse på bureauet positionering i branchen, som understreges tydeligt i den pågældende awardsæson. Bureauet har nemlig domineret branchen med en suveræn førerposition, idet de har toppet pointlisten ved True Award, Young Creative Circle Awards, Effie Awards, DDA, Cannes Lions og Eurobest, hvor de, sammen med Nord DDB, blev det mest prisvindende danske bureau. Derudover optræder Søren som jurymedlem til DDA 2024 i kategorien ‘Best in value-adding experience’, hvilket vidner om hans vedvarende bidrag og indflydelse på kreativiteten i branchen og succesen hos Robert/Boisen & Like-minded. Søren hyldes for niende gang på The M List.

HVAD ER DEN VIGTIGSTE TENDENS I BRANCHEN?

Lidt kedeligt, men helt sikkert AI.

HVORDAN HAR AI PÅVIRKET DIN TILGANG TIL MARKEDSFØRING?

Georg Gearløs har Lille Hjælper og det er lidt sådan jeg ser AI. En assistent, der kan hjælpe med de lidt tunge og manuelle opgaver, så man kan komme hurtigere frem til det sjove. Jeg så et tweet for nyligt, der satte den tilgang på spidsen: ”Why isn’t AI doing the tedious shit for creative people instead of the creative shit for tedious people?”

HVAD ER DEN STØRSTE UDFORDRING FOR BRANCHEN?

Tja, nok også AI. Når ChatGPT-stifter Sam Altmans forudser, at AI om fem år vil kunne løse 95 procent af de opgaver, som reklamebureauer i dag står for, vil det nok være dumt ikke at forholde sig til det.

HVORDAN LØSER MAN DEN UDFORDRING?

Bedste bud lige nu: Man omfavner AI-værktøjerne og bruger dem som en genvej til kreativitet. Samtidig sørger man for at have dygtige mennesker siddende ved rorpinden. Så kan man lave ægte, originale, menneskelige idéer, der kan trænge igennem den endeløse strøm af middelmådigt AI-genereret indhold, vi må forvente fremadrettet.

HVAD MENER DU ER DEN MEST UNDERVURDEREDE FÆRDIGHED INDEN FOR DIT FAG I DAG?

Eksekvering. Der florerer mange gode idéer derude. Der længere imellem snapsene, når det kommer til det sublimt eksekverede. Og det har ikke noget med produktionsbudget at gøre, men evnen til at fokusere på alle detaljer og gøre idéen knivskarp. Det kan stadig gøre mig begejstret på en helt barnlig måde, når jeg støder på det.

HVAD HAR VÆRET DEN VIGTIGSTE SUCCES I DIT ARBEJDSLIV DET SENESTE ÅR?

At vi har udvidet vores partnergruppe fra fire til ti. På den måde har vi skabt et endnu stærkere hold af virkelige talentfulde mennesker, jeg sætter kæmpe pris på. Det lover godt for fremtiden.

HVILKEN MINDEVÆRDIG KAMPAGNE/MARKETING AKTIVITET HAR GJORT SÆRLIGT INDTRYK PÅ DIG?

Hele ’Visit Faroe Island’-serien synes jeg er fantastisk. Den er kreativ stærk på en moderne måde, har produktet i centrum, er PR-genererende, arbejder med et serielt format og kører langt på literen ift. budget 👏👏👏.