Erfaring

Steen startede hos GN ReSound i 2005 og arbejdede sig op gennem flere lederroller, herunder Vice President for Marketing Execution hos GN Hearing A/S. 

I 2015 kom han til Coloplast som Vice President for Global Marketing, Wound & Skin Care, og er nu Senior Vice President for Marketing & Services. 

Motivation

Med flere års erfaring i sundhedssektoren og en stærk kommerciel baggrund inden for både Health Care og MedTech har Steen Blaabjerg Morvan spillet en central rolle i at drive vækst og innovation hos globale MedTech-orienterede virksomheder. 

Som Senior Vice President for Marketing & Services hos Coloplast har han haft ansvar for markedsføringen af Ostomy Care- og Continence Care-forretningerne samt serviceprogrammer rettet mod både forbrugere og sundhedspersonale. Steens innovative marketingtilgang med fokus på vækst og optimering har ført til succesfulde produktlanceringer og flere internationale designpriser. Med sin evne til at navigere i et komplekst marked og træffe stærke beslutninger er Steen en inspirerende leder, der skaber varige forandringer og resultater. Steen fortjener derfor anerkendelse på årets The M List 2025. 

Hvad er den vigtigste tendens i faget lige nu?  

At navigere i en mere og mere usikker og presset verden. Det skaber et behov for at tænke i nye kommercielle strategier og måder at kommunikere på. 

Hvad er den største udfordring for faget? 

Vi bliver meget optaget af de nyeste trends og får dem til at fylde rigtig meget. Det seneste eksempel er AI – et emne med enormt potentiale både nu og i fremtiden. 

Men det må ikke overskygge vores fokus på – og samtaler om – vores kunder. 

Hvordan løser man denne udfordring? 

Det starter nok med en kultur, hvor vi holder os skarpe på, hvad der er vigtigt for vores kunder. 

Det lyder jo indlysende – men kundefokuset overskygges ofte af andre prioriteter og emner. 

Hvad har været den vigtigste succes i dit arbejdsliv det seneste år? 

Helt klart mit team. De har skabt en fantastisk kultur, hvor marketing og salg virkelig står sammen og får tingene til at ske. 

Og det er på tværs af mange markeder og kulturer. De er seje! 

Hvordan vil du i 2025 gøre brug af kunstig intelligens i dit arbejde? 

Vi har nogle ret konkrete initiativer til at skabe bedre og mere effektive interaktioner med vores kunder. 

AI må dog ikke være den bærende del af vores fokus. Kundeoplevelsen og salget kommer først, og så evaluerer vi, hvordan AI kan hjælpe med det. 

Hvordan ser du marketingfunktionens rolle i en tid, hvor etik, transparens og samfundsansvar fylder? 

Jeg tænker, at det med det, der sker i verden lige nu, er mere relevant end nogensinde at sikre en kommunikation, der er samlende, autentisk, varm og relevant. 

Hvilken udvikling eller tendens mener du vil definere marketingbranchen de næste 3-5 år? 

På et makroplan: Med den globale usikre politiske og økonomiske situation vil der være ting, vi kommer til at sige farvel til. 

Samtidig vil der opstå nye behov, trends og muligheder. Det gælder om at være på forkant her. 

På et mere individuelt niveau tror jeg meget på en radikal forandring i den måde, vi kommunikerer til vores kunder på – både på grund af deres stigende forventninger til, hvad vi skal kunne løse for dem, men også på grund af de nye teknologier, der vil blive stillet til rådighed.