Det sker ikke hver dag, at et dansk bureau løber med projekter for store, internationale kunder for næsen af udenlandske bureauer. Men sommetider gør det.

Forleden kunne vi således fortælle, at community marketing bureauet Very har vundet et stort nordisk digitalt pitch i gum-kategorien for Mondelez International (tidligere Kraft Foods) og dermed nu er lead-bureau for Stimorol og Twist i Norden.

Og nu kan branding bureauet Make så fortælle om endnu en dansk succes uden for landets grænser.

Bureauet har vundet opgaven om at udvikle al online branding for den børsnoterede industrigigant GEA Group med hovedsæde i Düsseldorf.

Partner og Strategic Director i Make, Morten Brudholm, fortæller, at man er ganske stolt over at have vundet en så stor opgave, på tysk grund, og mod tyske bureauer som blandt andre Jung von Matt.

– Vi har tidligere lavet noget strukturarbejde for GEA’s ene segment, GEA Process Engineering. Segmentet har  hovedkontor i Søborg, fordi GEA i 1993 opkøbte den danske spray-drying ekspert Niro. GEA havde bedt fem af sine seks segmenter om hver at indstille et bureau til koncern-opgaven, og Process Engineering indstillede os. De øvrige segmenter ligger i Tyskland, og herfra indstillede man tyske bureauer, så vi er ret stolte af, at de valgte os, siger han.

Læs videre - helt gratis!

For at kunne læse vores artikler beder vi dig om at tilmelde dig vores nyhedsbrev - så holder vi dig opdateret med de skarpeste indsigter og branchenyheder direkte i din indbakke. Helt gratis.

Indtast venligst fornavn.
Indtast venligst efternavn.
Indtast venligst korrekt e-mailadresse
Accepter venligst vores betingelser for at tilmelde dig