Det har ikke været et nemt år for Facebook. Senatshøringer, data-skandaler og fake news-debatter har gjort 2018 til et svært år for Zuckerberg & Co.
Alligevel vokser platformen i antal brugere. Hvor de nyeste tal viser, at mere end 2 mia. mennesker på verdensplan benytter sig af en af Facebooks services. Hver eneste dag.
Facebook vil altså fortsat spille en vigtig rolle i marketing mix’et i 2019. Derfor er det naturligvis interessant, når Facebook deler nyheder og tanker om mediets udvikling, da de nye tiltag måske kan anvendes i strategien fremover.
For nylig søsatte Facebook et avanceret attributionsværktøj til at måle på tværs af hele kunderejsen, som allerede er blevet kaldt en af de vigtigste opdateringer for virksomheder i år.
Og i ultimo oktober kiggede Zuckerberg i krystalkuglen og spåede om Facebooks fremtid. Jeg kigger på et par af nyhederne – og slutter af med en overtrend og en lille opfordring til måden at tænke Facebook-strategier på i det kommende år.
1. Tendens: Facebook Attribution viser, hvad touchpoints er værd
Er kunderejser og Customer Journey Mapping på agendaen i din virksomhed? Så ved du, at det er svært at måle, hvordan de enkelte kanaler spiller sammen på tværs af kunderejsen – og fører en kunde frem til et køb.
For eksempel er det ved den digitale kunderejse ikke nok at måle på, hvilken annonce der skaffede dét sidste klik, som ledte til et køb på hjemmesiden. For hvad så med de opslag, landingpages, annoncer, reviews og andre touchpoints, der har været medvirkende til at føre kunden fra a til b?
De har naturligvis også en værdi på kunderejsen. Men hvilken? Den udfordring vil Facebook være med til at løse.
Facebook lancerede i oktober et nyt attributionsværktøj til virksomheder, der hjælper med at måle på tværs af kanalerne i kunderejsen (også uden for Facebook) og således tilskrive hver enkelt touchpoint en værdi.
Værktøjet er gratis, avanceret og kan virkelig måle på meget. Allerede nu kaldes Facebook Attribution en af de store opdateringer for virksomheder på Facebook i år, og jeg anbefaler, at du begynder at sætte dig ind i det, så du er med fra start.
2. Tendens: Zuckerberg kalder Stories for fremtiden
Der deles i dag mere end 1 mia. Stories på Facebook, Instagram og WhatsApp om dagen. De populære 24-timers-historier bruges allerede mere på Facebooks platforme end konkurrenten Snapchat i de fleste lande.
Den 30. oktober 2018 delte Mark Zuckerberg et opslag på sin egen Facebook-profil, hvor han gav omverdenen et indblik i Facebooks strategi. Her var Zuckerberg helt klar i spyttet omkring Stories, som han kaldte fremtiden for sociale medier.
Der er flere grunde til, at Stories er blevet så populært. Tre af dem er:
- Stories passer til mobilskærmen og er mere mobilvenligt end news feed’et, der oprindeligt er lavet til et desktop-format. Det er vigtigt, da mobilen som bekendt bruges mere end computeren
- Stories er aktuelt og viser øjebliksbilleder fra hverdagen. Derfor kaldes Stories sommetider også det nye news feed, da feed’et ikke bruges i dag på samme måde som tidligere
- Stories egner sig ifølge Zuckerberg til brugernes behov, der i dag er mere private online og hellere vil dele indhold, der forsvinder igen end noget, der altid er tilgængeligt. For virksomheder er Stories interessant, fordi det er et populært og et forholdsvist nyt medie, hvilket skaber nye muligheder for at være kreativ og skille sig ud i sin måde at tale til målgruppen. Og så selvfølgelig fordi Facebook allerede nu giver virksomheder mulighed for at bruge annoncering på Stories-mediet. Vi kommer i fremtiden til at se flere innovative måder at bruge Stories på, og Facebook selv siger også, at de har tænkt sig at videreudvikle på produktet til virksomheder, så brugen af Stories bedre kan omsættes til forretning.
3. Tendens: Glem den organiske strategi, men behold det organiske mindset
Mange har erklæret den organiske strategi død her i 2018, hvilket nærmest kan kaldes en slags overtrend for dette år. Ikke nok med at algoritmerne gør det sværere og sværere at nå ud med sit indhold.
Der stilles også spørgsmålstegn ved, hvorvidt det overhovedet kan betale sig at nå gratis ud til mange, hvis alternativet er at ramme de rigtige på det rigtige tidspunkt, hvilket annoncer hjælper med.
Det er rigtigt, at Facebook er blevet et betalt landskab. Der skal postes penge bag indsatserne for at nå ud til de rigtige, skabe effekt og bruge sociale medier at løse forretningsproblemer. Desværre, lader det til, at alle de gode tanker, der ligger bag den organiske strategi sommetider går tabt i overgangen til annoncering.
Det er synd, fordi selvom Facebook er blevet et betalt medie for virksomheder, er det stadig et socialt medie for brugerne. Derfor er det stadig vigtigt at spørge sig selv: Hvordan kan vi lave indhold, folk gerne vil have i deres news feed? Hvordan skaber vi samtaler? Også selvom man bruger annoncer.
Min lille opfordring er, at den organiske og betalte tankegang forenes endnu mere i 2019-strategien til Facebook.
Der skal produceres relevant indhold, som efterfølgende udgives til de rigtige mennesker på det rigtige tidspunkt via annoncer. Facebook siger også selv, at de gode resultater og billige priser findes i krydsfeltet mellem godt indhold og skarp annoncering. Og derfor kan det altså betale sig at bevare sit organiske mindset – selvom der bruges en betalt strategi.
God fornøjelse på Facebook i 2019.
Af Christoffer Kleding, Head of Social Media & Digital Transformation, Sunrise A/S