”Genial” og en “fremragende” kampagne.
Den nye reklamekampagne for Opel, hvor den 31-årige fodboldspiller Nicklas Bendtner, der blandt andet har været hovedperson i en sag om spritkørsel, spiller en hovedrolle, får brancheprofiler til at løfte anerkendende på kasketten.
– Det er en fremragende kampagne, og jeg mener, at den kan gå hen og blive ikonisk. Den er godt skruet sammen, og så er den ikke moraliserende, ligesom den heller ikke gør nogen til grin, siger Kresten Schulz Jørgensen, der er stifter og CEO i Oxymoron.
Hvorfor er den fremragende?
– Opel er en fornuftbaseret bil. Bendtner er et følelsesmenneske. Kampagnen balancerer altså på linjen mellem fornuft og følelse. Og derfor minder den os om noget, som er eksistentielt, når vi taler om menneskers og virksomheders identiteter. På den måde er det godt set at positionere Opel op mod Bendtner, siger Kresten Schulz Jørgensen, der fortsætter: