Der bliver igen færre printmedier at poste reklamekroner i for danske annoncører.
Mediehuset Aller har således meddelt, at man opsiger aftalen med modemagasinet ELLE på både digital og print, og at magasinet Antik & Auktion lukker. Hertil vil Femina fremover kun udkomme digitalt.
Det skriver fagmediet Journalisten.
”I en pressemeddelelse bekræfter Aller oplysningerne om fyringsrunden, hvor det også oplyses, at der er fyret 34 personer på tværs af redaktionelle og kommercielle afdelinger,” skriver mediet, der tilføjer, at Aller ikke specificerer, hvor fyringerne har fundet sted.
Med opsigelserne har Aller gennemført sin tredje fyringsrunde på dansk grund på et år.
I november sidste år fyrede koncernen fem, samtidig med, at man lukkede magasinerne Mad & Bolig og Maker, og senest blev fem medarbejdere opsagt i februar i år.
Også i Allers svenske forretning er der for nylig skåret til. Her måtte 28 ansatte i oktober sige farvel.